Skip to content

Free University of Bozen-Bolzano

Timetables

There are active filters on this page

Monday, 22 Oct

BZ E2.22

16:00 - 18:00 Laboratory

Formal Languages and Compilers Ex

Daniele Porello

BZ E3.12

16:00 - 18:00 Laboratory

Programming for Data Analytics Lab

Marko Tkalcic

BZ C2.01

16:00 - 18:00 Lecture

Mathematics I-MOD 2 Logic and discr.mathem

Oliver Kutz

BZ A2.17

16:00 - 18:00 Laboratory

Software Maintenance and Evolution (EMSE-ATSE)

Romain Robbes

BZ A3.17

08:00 - 10:00 Lecture

Requirements and Design of Software Systems

Claus Pahl

BZ A3.17

10:00 - 12:00 Exercise

Requirements and Design of Software Systems

Claus Pahl

BZ D0.03

10:00 - 12:00 Lecture

Organizational Modelling M2: Information Systems Design

Giancarlo Guizzardi

BZ NOI A2.2.32

12:00 - 14:00 Lecture

Software Factory

Andrea Alexander Janes

BZ E4.12

14:00 - 16:00 Lecture

Semantic Technologies

Enrico Franconi

BZ C3.06

14:00 - 16:00 Lecture

Introduction to Databases

Diego Calvanese

BZ E3.20

14:00 - 16:00 Lecture

Programming for Data Analytics

Mehdi Elahi

BZ C2.01

14:00 - 16:00 Lecture

Mathematics I-MOD 1 Linear Algebra

Bruno Carpentieri

BZ A2.17

14:00 - 16:00 Lecture

Software Maintenance and Evolution (EMSE-ATSE)

Romain Robbes

BZ NOI A2.2.32

14:00 - 18:00 Laboratory

Software Factory

Andrea Alexander Janes

BZ D0.03

14:00 - 18:00 Laboratory

Artificial Intelligence - Methods and Applications Lab

Sergio Tessaris

BZ C3.06

16:00 - 18:00 Lecture

Computer Networks

Michele Segata

Tuesday, 23 Oct

BZ E3.20

08:00 - 10:00 Lecture

Statistics for Data Science

Gianni Arioli

BZ A2.17

08:00 - 10:00 Lecture

Seminars in Software and IT Engineering

Ilenia Fronza

BZ C2.01

08:00 - 10:00 Lecture

Computer Systems MOD 1-Comp. Systems Architecture

Tammam Tillo

BZ D0.03

08:00 - 10:00 Lecture

Organizational Modelling M2: Information Systems Design

Giancarlo Guizzardi

BZ C2.01

10:00 - 12:00 Lecture

Computer Programming

Francesco Ricci

BZ A2.17

10:00 - 12:00 Lecture

Semantic Technologies

Enrico Franconi

BZ E4.20

10:00 - 12:00 Lecture

Intelligent Systems (S)

Marco Montali

BZ D0.03

10:00 - 12:00 Lecture

Algorithms for Data Processing

Alessandro Artale

BZ D0.02

10:00 - 12:00 Lecture

Advanced Data Management Technologies

Johann Gamper

BZ A3.17

10:00 - 12:00 Lecture

Requirements and Design of Software Systems

Claus Pahl

BZ D0.03

12:00 - 14:00 Lecture

Research Methods

Barbara Russo

BZ C3.06

12:00 - 14:00 Lecture

Programming Paradigms

Johann Gamper

BZ E3.20

14:00 - 16:00 Laboratory

Intelligent Systems (S) Ex

Davide Lanti

BZ E2.20

14:00 - 16:00 Laboratory

Statistics for Data Science Lab

Leonardo Ricci

BZ E2.22

14:00 - 16:00 Lecture

English for Computer Scientists B

Peter James Brannick

BZ C3.06

14:00 - 16:00 Lecture

English for Computer Scientists A

Jemma F. Prior

BZ D0.03

14:00 - 16:00 Lecture

Artificial Intelligence - Methods and Applications

Sergio Tessaris

BZ E4.12

16:00 - 18:00 Tutorial

Basic electronics and digital signal processing [InfoBites]

Leonardo Ricci

BZ D0.03

16:00 - 18:00 Laboratory

Organizational Modelling M2: Information Systems Design Lab

Giancarlo Guizzardi

BZ A2.17

16:00 - 18:00 Exercise

Semantic Technologies EX

Benjamin Cogrel

BZ E4.20

16:00 - 18:00 Laboratory

Computer Programming EX A

Mehdi Elahi

BZ E2.22

16:00 - 18:00 Laboratory

Computer Programming EX B

Markus Johann Gritsch

BZ E2.22

16:00 - 18:00 Laboratory

Computer Programming EX C

David Massimo

BZ C3.06

16:00 - 18:00 Laboratory

Programming Paradigms EX A

Radityo Eko Prasojo

BZ E3.20

16:00 - 18:00 Laboratory

Programming Paradigms EX B

Thomas Tschager

Wednesday, 24 Oct

BZ E2.22

14:00 - 16:00 Lecture

Internet and Mobile Services

Andrea Alexander Janes

BZ E3.20

14:00 - 16:00 Laboratory

Introduction to Databases EX B

Davide Lanti

BZ C3.06

14:00 - 16:00 Laboratory

Introduction to Databases EX A

Diego Calvanese

BZ D0.02

14:00 - 16:00 Lecture

Data Visualization and Exploration

Cigdem Gencel

BZ E4.31

14:00 - 16:00 Lecture

Software Maintenance and Evolution (EMSE-ATSE)

Romain Robbes

BZ E4.20

14:00 - 16:00 Exercise

Mathematics I-MOD 2 Logic and discr.mathem Ex A

Oliver Kutz

BZ A2.17

14:00 - 16:00 Exercise

Mathematics I-MOD 2 Logic and discr.mathem Ex B

Nicolas Troquard

BZ A3.17

14:00 - 16:00 Exercise

Mathematics I-MOD 2 Logic and discr.mathem Ex C

Pietro Galliani

BZ D0.03

14:00 - 16:00 Laboratory

Organizational Modelling M1: Data and Process Modelling Lab

Marco Montali

BZ E5.20

16:00 - 18:00 Laboratory

Information Retrieval Lab

Markus Zanker

BZ D0.02

08:00 - 10:00 Lecture

Information Retrieval

Markus Zanker

BZ E2.22

16:00 - 18:00 Laboratory

Internet and Mobile Services EX

Andrea Alexander Janes

BZ D0.03

16:00 - 18:00 Laboratory

Algorithms for Data Processing lab

Alessandro Artale

BZ C3.06

16:00 - 18:00 Laboratory

Probability Theory and Statistics EX A

Rafael Penaloza Nyssen

BZ E3.20

16:00 - 18:00 Laboratory

Probability Theory and Statistics EX B

Alisa Kovtunova

BZ E4.20

16:00 - 18:00 Laboratory

Computer Systems MOD1-Comp. Syst- Architect. EX A

Tammam Tillo

BZ A2.17

16:00 - 18:00 Laboratory

Computer Systems MOD1-Comp. Syst- Architect. EX B

Syed Mehdi Abbas Rizvi

BZ A3.17

16:00 - 18:00 Laboratory

Computer Systems MOD1-Comp. Syst- Architect. EX C

Flavio Vella

BZ C3.06

08:00 - 10:00 Lecture

Probability Theory and Statistics

Rafael Penaloza Nyssen

BZ C2.01

08:00 - 10:00 Lecture

Mathematics I-MOD 1 Linear Algebra

Bruno Carpentieri

BZ E4.20

08:00 - 10:00 Lecture

Temporal and Spatial Database (EDF)

Vincenzo Del Fatto

BZ D0.03

08:00 - 10:00 Lecture

Organizational Modelling M1: Data and Process Modelling

Marco Montali

BZ E3.20

10:00 - 12:00 Lecture

Intelligent Systems (S)

Marco Montali

BZ C3.06

10:00 - 12:00 Lecture

Introduction to Databases

Diego Calvanese

BZ A3.17

10:00 - 12:00 Lecture

Mobile Systems Engineering

Romain Robbes

BZ E4.23

10:00 - 12:00 Lecture

Statistics for Data Science

Gianni Arioli

BZ D0.03

10:00 - 12:00 Lecture

Algorithms for Data Processing

Alessandro Artale

BZ C2.01

10:00 - 12:00 Lecture

Mathematics I-MOD 2 Logic and discr.mathem

Oliver Kutz

BZ D0.03

12:00 - 14:00 Lecture

Software Process and Project Management (EMSE) / Software Process Managment

Andrea Molinari

Thursday, 25 Oct

BZ C2.01

10:00 - 12:00 Lecture

Computer Programming

Francesco Ricci

BZ D0.02

10:00 - 12:00 Lecture

Information Retrieval

Markus Zanker

BZ C3.06

10:00 - 12:00 Lecture

Programming Paradigms

Johann Gamper

BZ A3.17

10:00 - 12:00 Lecture

Mobile Systems Engineering

Romain Robbes

BZ D0.03

10:00 - 12:00 Lecture

Organizational Modelling M1: Data and Process Modelling

Marco Montali

BZ C3.06

12:00 - 14:00 Lecture

Computer Networks

Michele Segata

BZ D0.03

12:00 - 14:00 Lecture

Software Process and Project Management (EMSE) / Software Process Managment

Andrea Molinari

BZ A2.17

14:00 - 16:00 Lecture

Internet and Mobile Services

Andrea Alexander Janes

BZ E2.22

14:00 - 16:00 Lecture

English for Computer Scientists B

Peter James Brannick

BZ C3.06

14:00 - 16:00 Lecture

English for Computer Scientists A

Jemma F. Prior

BZ E3.20

14:00 - 16:00 Lecture

Data Visualization and Exploration

Cigdem Gencel

BZ E3.12

14:00 - 16:00 Laboratory

Temporal and Spatial Database Lab (EDF)

Vincenzo Del Fatto

BZ A3.17

14:00 - 16:00 Laboratory

Software Process and Project Management (EMSE) / Software Process Managment

Andrea Molinari

BZ E3.11

16:00 - 17:00 Laboratory

Computer Programming EX A

Mehdi Elahi

BZ E2.22

16:00 - 17:00 Laboratory

Computer Programming EX B

Markus Johann Gritsch

BZ E2.22

16:00 - 17:00 Laboratory

Computer Programming EX C

David Massimo

BZ C3.06

16:00 - 18:00 Laboratory

Computer Networks

Thomas Tschager

BZ E3.20

16:00 - 18:00 Laboratory

Data Visualization and Exploration lab

Cigdem Gencel

BZ E3.20

08:00 - 10:00 Lecture

Programming for Data Analytics

Mehdi Elahi

BZ D0.03

08:00 - 10:00 Lecture

Temporal and Spatial Database (EDF)

Vincenzo Del Fatto

BZ C2.01

08:00 - 10:00 Lecture

Computer Systems MOD 1-Comp. Systems Architecture

Tammam Tillo

Friday, 26 Oct

BZ D0.03

10:00 - 12:00 Lecture

Computer Programming

Francesco Ricci

BZ A3.17

10:00 - 12:00 Laboratory

Mobile Systems Engineering

Nabil El Ioini

BZ E3.20

12:00 - 14:00 Laboratory

Advanced Data Management Technologies Lab

Anton Dignös

BZ D0.02

10:00 - 12:00 Lecture

Advanced Data Management Technologies

Johann Gamper

BZ E2.22

14:00 - 16:00 Lecture

English for Computer Scientists B

Peter James Brannick

BZ NOI A2.2.32

11:00 - 13:00 Lecture

Lean Start-Up and Entrepreneurship

Xiaofeng Wang

BZ NOI A2.2.32

14:00 - 16:00 Laboratory

Lean Start-Up and Entrepreneurship Lab B (DK)

Dron Khanna

BZ C2.01

08:00 - 10:00 Lecture

Probability Theory and Statistics

Rafael Penaloza Nyssen

BZ D0.03

16:00 - 18:00 Exercise

Mathematics I-MOD 1 Linear Algebra Ex A

Bruno Carpentieri

BZ D0.02

16:00 - 18:00 Exercise

Mathematics I-MOD 1 Linear Algebra Ex B

Simone Ugolini

BZ NOI A2.2.32

16:00 - 18:00 Laboratory

Lean Start-Up and Entrepreneurship Lab B (CG)

Cigdem Gencel

BZ NOI A2.2.32

14:00 - 18:00 Laboratory

Lean Start-Up and Entrepreneurship Lab A

Xiaofeng Wang

Monday, 29 Oct

BZ A3.17

10:00 - 12:00 Exercise

Requirements and Design of Software Systems

Claus Pahl

BZ E2.22

10:00 - 12:00 Lecture

Organizational Modelling M2: Information Systems Design

Giancarlo Guizzardi

BZ NOI A2.2.32

12:00 - 14:00 Lecture

Software Factory

Andrea Alexander Janes

BZ C3.06

14:00 - 16:00 Lecture

Introduction to Databases

Diego Calvanese

BZ E2.22

14:00 - 16:00 Lecture

Formal Languages and Compilers

Werner Nutt

BZ E3.22

14:00 - 16:00 Lecture

Programming for Data Analytics

Mehdi Elahi

BZ C2.01

14:00 - 16:00 Lecture

Mathematics I-MOD 1 Linear Algebra

Bruno Carpentieri

BZ A2.17

14:00 - 16:00 Lecture

Software Maintenance and Evolution (EMSE-ATSE)

Romain Robbes

BZ NOI A2.2.32

14:00 - 18:00 Laboratory

Software Factory

Andrea Alexander Janes

BZ D0.03

14:00 - 18:00 Laboratory

Artificial Intelligence - Methods and Applications Lab

Sergio Tessaris

BZ C3.06

16:00 - 18:00 Lecture

Computer Networks

Michele Segata

BZ E2.22

16:00 - 18:00 Laboratory

Formal Languages and Compilers Ex

Daniele Porello

BZ E3.22

16:00 - 18:00 Laboratory

Programming for Data Analytics Lab

Marko Tkalcic

BZ A2.17

16:00 - 18:00 Laboratory

Software Maintenance and Evolution (EMSE-ATSE)

Romain Robbes

BZ A3.17

08:00 - 10:00 Lecture

Requirements and Design of Software Systems

Claus Pahl

Tuesday, 30 Oct

BZ C2.01

10:00 - 12:00 Lecture

Computer Programming

Francesco Ricci

BZ A2.17

10:00 - 12:00 Lecture

Semantic Technologies

Enrico Franconi

BZ E2.22

10:00 - 12:00 Lecture

Intelligent Systems (S)

Marco Montali

BZ D0.03

10:00 - 12:00 Lecture

Algorithms for Data Processing

Alessandro Artale

BZ C3.06

10:00 - 12:00 Lecture

Data Structures and Algorithms

Werner Nutt

BZ D0.02

10:00 - 12:00 Lecture

Advanced Data Management Technologies

Johann Gamper

BZ A3.17

10:00 - 12:00 Lecture

Requirements and Design of Software Systems

Claus Pahl

BZ D0.03

12:00 - 14:00 Lecture

Research Methods

Barbara Russo

BZ C3.06

12:00 - 14:00 Lecture

Programming Paradigms

Johann Gamper

BZ E3.20

14:00 - 16:00 Laboratory

Intelligent Systems (S) Ex

Davide Lanti

BZ E4.20

14:00 - 16:00 Laboratory

Statistics for Data Science Lab

Leonardo Ricci

BZ E2.22

14:00 - 16:00 Lecture

English for Computer Scientists B

Peter James Brannick

BZ C3.06

14:00 - 16:00 Lecture

English for Computer Scientists A

Jemma F. Prior

BZ A2.17

14:00 - 16:00 Exercise

Seminars in Software and IT Engineering EX

Ilenia Fronza

BZ D0.03

14:00 - 16:00 Lecture

Artificial Intelligence - Methods and Applications

Sergio Tessaris

BZ A2.17

16:00 - 18:00 Exercise

Semantic Technologies EX

Benjamin Cogrel

BZ E4.20

16:00 - 18:00 Laboratory

Computer Programming EX A

Mehdi Elahi

BZ E2.22

16:00 - 18:00 Laboratory

Computer Programming EX B

Markus Johann Gritsch

BZ E2.22

16:00 - 18:00 Laboratory

Computer Programming EX C

David Massimo

BZ C3.06

16:00 - 18:00 Laboratory

Programming Paradigms EX A

Radityo Eko Prasojo

BZ E3.20

16:00 - 18:00 Laboratory

Programming Paradigms EX B

Thomas Tschager

BZ E4.12

16:00 - 18:00 Tutorial

Basic electronics and digital signal processing [InfoBites]

Leonardo Ricci

BZ D0.03

16:00 - 18:00 Laboratory

Organizational Modelling M2: Information Systems Design Lab

Giancarlo Guizzardi

BZ E2.22

08:00 - 10:00 Lecture

Statistics for Data Science

Gianni Arioli

BZ A2.17

08:00 - 10:00 Lecture

Seminars in Software and IT Engineering

Ilenia Fronza

BZ C2.01

08:00 - 10:00 Lecture

Computer Systems MOD 1-Comp. Systems Architecture

Tammam Tillo

BZ D0.03

08:00 - 10:00 Lecture

Organizational Modelling M2: Information Systems Design

Giancarlo Guizzardi

Feedback / Request info