Skip to content

Freie Universität Bozen

Stundenpläne

Auf dieser Seite sind Filter aktiviert

Dienstag, 24 Nov

TEAMS

08:00 - 10:00 Lecture

Multimedia Systems

Andrea Rosani

TEAMS

08:00 - 10:00 Lecture

Systems Engineering

Matteo Camilli

TEAMS

08:00 - 10:00 Lecture

Introduction to Databases

Diego Calvanese

08:00 - 10:00 Lecture

Research Methods and Technology Transfer

Ilenia Fronza

08:00 - 10:00 Lecture

Social and Security Aspects of Data Science

Andrea Molinari

TEAMS

08:00 - 10:00 Lecture

Digital Finance and Financial Markets M1: Principles of Finance for CS

Claudia Curi

TEAMS

08:00 - 10:00 Lecture

Digital Marketing and Advertising M1: Introduction to Digital Marketing and Advertising

Michele Pinelli

TEAMS

08:15 - 10:15 Lecture

Advanced Data Management Technologies

Anton Dignös

TEAMS

08:15 - 10:15 Lecture

Requirements and Design for Dependable Systems (FSE)

Eduardo Martins Guerra

TEAMS

08:30 - 10:30 Lecture

Linear Algebra

Bruno Carpentieri

TEAMS

08:30 - 10:30 Lecture

Accounting for Decision Making

Nicola Dalla Via

TEAMS

10:00 - 12:00 Lecture

Human Centered GUI Design

Eleonora Mencarini

TEAMS

10:00 - 12:00 Lecture

Probability Theory and Statistics

Werner Nutt

TEAMS

10:00 - 12:00 Lecture

Semantic Technologies and Linked Data

Davide Lanti

TEAMS

10:00 - 12:00 Laboratory

Tools and Techniques for Software Testing

Barbara Russo

TEAMS

10:15 - 12:15 Lecture

P&V for DA M2: Programming for Data Analytics

Antonio Liotta

TEAMS

10:30 - 12:30 Lecture

Computer Programming

Francesco Ricci

BZ F0.03

10:30 - 12:30 Lecture

Introduction to Programming

Francesco Ricci

12:00 - 14:00 Lecture

Advanced Topics in Machine Learning

Roberto Confalonieri

TEAMS

13:15 - 15:15 Lecture

Contemporary Software Development (FSE)

Andrea Alexander Janes

TEAMS

13:15 - 15:15 Laboratory

Advanced Data Management Technologies LAB

Anton Dignös

TEAMS

13:30 - 15:30 Laboratory

Computer Programming Lab

Francesco Barile

BZ F0.03

13:30 - 15:30 Laboratory

Introduction to Programming EX A

Michele Segata

TEAMS

14:00 - 16:00 Laboratory

Introduction to Databases

Diego Calvanese

TEAMS

14:00 - 16:00 Laboratory

Semantic Technologies and Linked Data LAB

Davide Lanti

TEAMS

14:00 - 16:00 Lecture

English for Informatics and Digital Business

Jemma F. Prior

TEAMS

14:00 - 16:00 Laboratory

Multimedia Systems

Riccardo Billero

TEAMS

14:00 - 16:00 Laboratory

Systems Engineering

Eduardo Martins Guerra

TEAMS

15:15 - 17:15 Laboratory

P&V for DA M2: Programming for Data Analytics LAB

Antonio Liotta

TEAMS

15:30 - 17:30 Laboratory

Linear Algebra - Lab A

Bruno Carpentieri

TEAMS

15:30 - 17:30 Laboratory

Linear Algebra - Lab B

Simone Ugolini

TEAMS

16:00 - 17:00 Office Hour

English for Informatics and Digital Business

Jemma F. Prior

16:00 - 18:00 Tutorial

Basics of cyber-physical systems

Stefano Borgo

TEAMS

16:00 - 18:00 Laboratory

Probability Theory and Statistics EX A

Werner Nutt

TEAMS

16:00 - 18:00 Laboratory

Tools and Techniques for Software Testing

Barbara Russo

TEAMS

16:00 - 18:00 Laboratory

Probability Theory and Statistics EX B (BI)

Pietro Galliani

TEAMS

16:00 - 18:00 Laboratory

Probability Theory and Statistics EX B (CS)

Andrey Rivkin