Skip to content

Libera Università di Bolzano

Orari delle lezioni

giovedì, 04 giu

08:00 - 10:00 Lecture

Artificial Intelligence

Enrico Franconi

BZ C2.02

08:00 - 10:00 Lecture

42158 - Energetics_Baratieri

Marco Baratieri

BZ F0.03

08:00 - 10:00 Lecture

Deutsch im Studium 1 (Design)

Brigitte Widmann

BZ E3.22

08:00 - 10:00 Lecture

Software Systems Architecture

Eduardo Martins Guerra

BZ E3.04

08:00 - 10:00 Office Hour

27162 Filosofia interculturale

Ivo De Gennaro

BZ C1.01

08:00 - 10:00 Lecture

English Specialised for Design 2

Jemma F. Prior

BZ E5.21

08:00 - 10:00 Lecture

47516-Purchasing and Supply Management

Simone Zanoni

08:00 - 10:00 Lecture

27044 Allgemeine Betriebswirtschaftslehre

Christian Manfred Lechner

BZ C2.01

08:00 - 10:00 Lecture

27200 Environmental and Resource Economics

Eberhard Feess

BZ D1.03

08:00 - 10:00 Lecture

L-27161 Financial Statement Analysis - OPT

Fabio Ciaponi

BZ E2.22

08:00 - 10:00 Lecture

42311 - Mechatronics and Process Automation_Scalera

Lorenzo Scalera

BZ E5.20

08:00 - 10:00 Lecture

45540 - Experimental methods in Thermo-fluid Dynamics

Michele Larcher

BZ E5.22

08:00 - 10:00 Exercise

40164 Analytische Chemie für Agrarprodukte und Lebensmittel

Tanja Mimmo

08:00 - 12:00 Exercise

47030-Ecosystem restoration and rural appraisal

Stefan Zerbe

BZ E2.31

08:00 - 12:00 Exercise

The food - human axis for driving the gut microbiome_Group_B

Marco Gobbetti
Andrea Polo

BZ E4.23

08:00 - 12:00 Lecture

27069 L-Messung der Performance im öffentlichen Rechnungswesen

Martin Christoph Piber

BX TEAMS

08:00 - 12:00 Laboratory

Pädagogik und Didaktik der Bewegung mit besonderer Berücksichtigung der Altersstufe (0)-2-7 (Lab) - 3. Gruppe (Mensa Gruppe C)

Patrizia Tortella

BZ A4.15

08:00 - 20:00 Exam

CBE exams

BZ A5.18

08:00 - 20:00 Exam

CBE exams

BZ D0.01

08:00 - 20:00 Exam

CBE exams

BZ D0.02

08:00 - 20:00 Exam

CBE exams

BZ D1.01

08:00 - 20:00 Exam

CBE exams

BZ E3.11

08:00 - 20:00 Exam

CBE exams

BZ E3.12

08:00 - 20:00 Exam

CBE exams

BZ E3.20A+B

08:00 - 20:00 Exam

CBE exams

09:00 - 10:00 Office Hour

History of Design 2 - office

Elisabetta Rattalino

BZ E5.10b

09:00 - 10:00 Office Hour

R_25447_Analisi di Bilancio delle banche (OPT)

Sara Longo

BZ E4.22

09:00 - 12:00 Lecture

L_25404 Diritto Commerciale (corso progredito)

Paolo Giudici

BX TEAMS

09:00 - 13:00 Lecture

Didaktik der Mathematik (Mensa Gruppe A)

Michael Gaidoschik

BX TEAMS

09:00 - 13:00 Office Hour

Giornata informativa per gli studenti del 4° e 5° anno - Master SFP

Genoveffa Ploner
Cinzia Polia

BK A1.10

09:30 - 10:30 Office Hour

R- Marketing Research: Methods and Tools

Serena Volo

BK A2.03

09:30 - 10:30 Office Hour

R- Gestione e pianificazione degli eventi

Linda Osti

BK A1.09

09:30 - 12:30 Office Hour

R- Financial Analysis

Dmitri Boreiko

BZ E3.31

10:00 - 12:00 Lecture

40173 Agrarrecht

Georg Miribung

BZ E4.20

10:00 - 12:00 Lecture

Machine Learning

Mouna Kacimi El Hassani

BZ E2.22

10:00 - 12:00 Lecture

Programming Project

Tiago Prince Sales

BZ E2.20

10:00 - 12:00 Lecture

40186 Pflanzengenetik

Simon Josef Unterholzner

BZ E4.11

10:00 - 12:00 Exercise

42149 - Fluid Mechanics

Michele Larcher

BZ E2.01

10:00 - 12:00 Office Hour

R_25427_IMA preparation

Nicola Dalla Via

BZ F0.01

10:00 - 12:00 Lecture

42150 - Operations research

Valentina Morandi

BZ E4.12

10:00 - 12:00 Lecture

42162 - Fachsprache Deutsch

Renata Cavosi

BZ D1.03

10:00 - 12:00 Lecture

27011_Volkswirtschaftslehre 2

Wolfgang Gick

BZ F3.04

10:00 - 12:00 Office Hour

Deutsch im Studium 1 (Design)

Brigitte Widmann

BZ C2.06

10:00 - 12:00 Lecture

27210 Principles of Philosophy 1

Ivo De Gennaro

BZ E5.21

10:00 - 12:00 Exercise

47516-Purchasing and Supply Management

Simone Zanoni

BZ C2.02

10:00 - 12:00 Exercise

47033-Nature conservation and management

Gianmaria Bonari

BZ D1.02

10:00 - 12:00 Lecture

27325_Fremdsprache (Deutsch) Fachsprache_GrB

Cristina Algranati

BZ D0.03

10:00 - 12:00 Lecture

Advanced English for Scientific Communication

Jemma F. Prior

BZ E4.31

10:00 - 12:00 Lecture

42311 - Mechatronics and Process Automation_Scalera

Lorenzo Scalera

BZ E5.22

10:00 - 12:00 Lecture

45540 - Experimental methods in Thermo-fluid Dynamics

Michele Larcher

BZ E3.22

10:00 - 12:00 Lecture

45506 - Advanced Applications of Building Physics_only LM30

Andrea Gasparella

BX TEAMS

10:00 - 12:00 Lecture

Entwicklungspsychologie der frühen Kindheit (Mensa Gruppe C)

Reinhard Tschiesner

10:00 - 12:00 Laboratory

Modeling and Databases M1: Data and Process Modeling for Business Informatics

Andrey Rivkin

BZ F0.03

10:00 - 12:30 Lecture

History of Design 2

Elisabetta Rattalino

10:00 - 13:00 Workshop

Video Editing

Michele Cagol

BZ NOI A2.2.32

10:00 - 13:00 Lecture

L-27234B_27173 Economics for Management

Federico Boffa

BX TEAMS

10:00 - 13:00 Lecture

Analisi dei dati qualitativi e quantitativi - Prof. Cavrini

Giulia Cavrini

BX TEAMS

10:00 - 13:00 Lecture

Elements of Computer Science for Communications - Mensa Gr. A

Antonella De Angeli

BX TEAMS

10:00 - 14:00 Laboratory

Didattica della storia con particolare attenzione alla fascia di età (0)-2-7 (lab.) - 2. SFP gr. 3

Andrea Di Michele

10:00 - 11:00 Office Hour

R-27161 Financial Statement Analysis - OPT

Fabio Ciaponi

BK A1.10

10:30 - 11:30 Office Hour

R- Strategic marketing and management in tourism

Serena Volo

BK A2.08

10:30 - 12:30 Lecture

L- Gestione e pianificazione degli eventi

Linda Osti

BZ F3.04

11:00 - 12:00 Office Hour

Drawing 3D CAD - 1 and 2

Cecilia Sannella

BZ E3.10

11:00 - 12:00 Office Hour

R-27030_ Konsumentenverhalten

Thomas Aichner

BZ F4.01

11:00 - 13:00 Lecture

Ecosocial Economics

Andrea Maria Piero Camillo Fumagalli

11:00 - 15:00 Lecture

26516_Contradictions and dilemma for public administrations_online, see reserve collection

Barbara Marchetti

BX TEAMS

11:30 - 13:30 Lecture

Vergleichende Grammatik der ladinischen Schulsprachen - LADIN (Mensa Gruppe B)

Paul Videsott

BZ F3.04

12:00 - 13:00 Office Hour

42162 - Fachsprache Deutsch

Renata Cavosi

BZ F3.04

12:00 - 13:00 Office Hour

47516-Purchasing and Supply Management

Simone Zanoni

BZ L5.00

12:00 - 13:00 Office Hour

The food - human axis for driving the gut microbiome

Marco Gobbetti

BZ E3.10

12:00 - 13:00 Office Hour

27069 R-Messung der Performance im öffentlichen Rechnungswesen

Martin Christoph Piber

BZ D1.03

12:00 - 14:00 Lecture

27325_Fremdsprache (Deutsch) Fachsprache_GrA

Cristina Algranati

BZ A3.18

12:00 - 14:00 Lecture

L_25406_Diritto tributario (corso progredito)

Gianluigi Bizioli

BX TEAMS

12:00 - 14:00 Lecture

Pädagogische Psychologie und Lernpsychologie der frühen Kindheit im Hinblick auf die Inklusion (Mensa Gruppe C)

Reinhard Tschiesner

BX TEAMS

12:00 - 16:00 Laboratory

Pädagogik und Didaktik der Bewegung mit besonderer Berücksichtigung der Altersstufe (0)-2-7 (Lab) - 4. Gruppe (Mensa Gruppe C)

Kirsten Hergit Beier-Marchesi

12:30 - 13:00 Office Hour

History of Design 2 - office

Elisabetta Rattalino

BZ K2.06

13:00 - 14:00 Office Hour

40168 Forest Ecology

Maurizio Ventura

BZ F3.04

13:00 - 14:00 Office Hour

42311 - Mechatronics and Process Automation_Scalera

Lorenzo Scalera

BZ E3.10

13:00 - 14:00 Office Hour

27402_R-Management und Organisation im öffentlichen Sektor

Martin Christoph Piber

BZ E4.12

13:00 - 16:00 Exercise

40173 Agricultural Economics and Policy_Fischer

Christian Fischer

BZ E4.23

13:00 - 16:00 Lecture

27071_L-Finance of Regional and Local Administrations (Project Financing)

Claudia Curi

BZ F0.03

13:30 - 18:00 Lecture

Typography and Graphics - GROUP F

Birgitta Johanna Homburger

CaRiAcademy Room 1

14:00 - 16:00 Lecture

L_25446_Sustainability Accounting and Integrated Reporting

Paolo Perego

BZ E4.11

14:00 - 16:00 Lecture

42326 - High-Performance Buildings: Seismic Design and Fire Resistance

Thomas Schrentewein

BK A-1.02

14:00 - 16:00 Lecture

L- English - Foreign Language - Communication and Presentation Skills in Specialized Language

Maria Chiara Rusca

BZ E1.12

14:00 - 18:00 Exercise

Food chemistry_Group_A

Ksenia Morozova

BZ E2.22

14:00 - 18:00 Exercise

40186 Pflanzengenetik_all

Simon Josef Unterholzner

BZ C3.01

14:00 - 18:00 Lecture

Drawing 3D CAD - 1 and 2 - GROUP E

Cecilia Sannella

14:00 - 18:00 Exercise

47030-Ecosystem restoration and rural appraisal

Stefan Zerbe

BZ A3.17

14:00 - 18:00 Laboratory

Cloud Computing and Distributed Systems (ATSSE)

Nabil El Ioini

BZ A3.15

14:00 - 18:00 Lecture

29023 Paper writing, publication and review process

Francesco Ravazzolo

BZ C3.06

14:00 - 18:00 Lecture

27402_L-Management und Organisation im öffentlichen Sektor

Martin Christoph Piber

BX TEAMS

14:00 - 18:00 Lecture

Geschichte der Pädagogik und ihrer Institutionen (Mensa Gruppe C)

Annemarie Augschöll Blasbichler

BX TEAMS

14:00 - 18:00 Lecture

Kunstpädagogik und -didaktik: inhaltliche Vertiefung - LADIN (Mensa Gruppe B)

Pia Pedevilla

BX TEAMS

14:00 - 18:00 Laboratory

Didattica L3 - Reading and writing in the classroom LAB - 5. Master SFP gruppo 3

Graham Francis Burton

BX TEAMS

14:00 - 18:00 Office Hour

Informationsveranstaltung für die Studenten des 4. und 5. Studienjahres - Master BIWI

Genoveffa Ploner

BX TEAMS

14:00 - 18:00 Laboratory

Didattica della geografia con particolare attenzione alla fascia di età (0)-2-7 (lab.) - 2. SFP gr. 3

Daniele Ietri

BZ C1.03

14:00 - 18:30 Lecture

Interior & Exhibit Design - Group 1

Roberto Gigliotti

BZ C3.05

14:00 - 18:30 Lecture

Interior & Exhibit Design - Group 2

Davide Tommaso Ferrando

BZ E3.10

14:00 - 15:00 Office Hour

27325_Fremdsprache (Deutsch) Fachsprache GA

Cristina Algranati

BZ F4.01

14:00 - 16:00 Lecture

Ecosocial Economics

Andrea Maria Piero Camillo Fumagalli

BZ D1.02

14:00 - 16:00 Lecture

27323 Macroeconomics

Wolfgang Gick

BZ F3.04

14:00 - 16:00 Office Hour

Artistic Photography

Martin Fengel

BZ E4.20

14:00 - 16:00 Laboratory

Machine Learning Lab

Mouna Kacimi El Hassani

BK A2.08

14:00 - 16:00 Lecture

L- Financial Analysis

Dmitri Boreiko

14:00 - 16:00 Lecture

Artificial Intelligence

Enrico Franconi

BZ F0.01

14:00 - 16:00 Lecture

45536 - Italiano Tecnico

Marco Cagol

BZ D1.03

14:00 - 16:00 Lecture

27037 Economics 1 for PPE

Steven Stillman

BZ E5.21

14:00 - 16:00 Exercise

42158 - Energetics_Patuzzi

Francesco Patuzzi

BZ C2.01

14:00 - 16:00 Lecture

27215 Ethik des Entscheidens

Ralf Lüfter

BZ E4.31

14:00 - 16:00 Lecture

27162 Filosofia interculturale

Ivo De Gennaro

BZ C4.01

14:00 - 16:00 Lecture

42131 - Fisica Tecnica_Baratieri

Marco Baratieri

BZ E5.20

14:00 - 16:00 Lecture

Food-human axis: the gut microbiome

Andrea Polo

BZ NOI A2.2.32

14:00 - 16:00 Exercise

EXE-27174 Methods for business analysis

Davide Ferrari

BZ E4.22

14:00 - 16:00 Lecture

42159 - Produktionsplanung und –steuerung

Erwin Rauch

BZ NOI A1.4.06a

14:00 - 16:00 Office Hour

Office_27234B_27173 Economics for Management

Federico Boffa

BZ E4.22

14:00 - 16:00 Exercise

42146 - Disegno e Metodi dell' Ingegneria Industriale_L-9

Yuri Borgianni

BZ D0.03

14:15 - 18:30 Seminar

Progetto TANDEM

Ilenia Fronza

BZ E5.10a

15:00 - 16:00 Office Hour

27066_R-M1_Introduction to Statistical Methods (Statistics for the PS)

Francesca Marta Lilja Di Lascio

BZ E3.10

15:00 - 17:00 Office Hour

R_25406_Diritto tributario (corso progredito)

Gianluigi Bizioli

BZ F0.01

16:00 - 17:00 Exercise

27325_Fremdsprache (Deutsch) Fachsprache_GrA

Lisa Widmann

BZ E3.10

16:00 - 17:00 Office Hour

R_25436_25435_Modeling Financial statement (curr. DCA)

Riccardo Andriolo

BZ E4.23

16:00 - 18:00 Lecture

40173 Agrarrecht

Georg Miribung

BZ E3.10

16:00 - 18:00 Office Hour

27323 Macroeconomics

Wolfgang Gick

BZ C4.01

16:00 - 18:00 Lecture

27030_ Konsumentenverhalten

Thomas Aichner

BZ E2.20

16:00 - 18:00 Exercise

42113 - English Specialized

Jemma F. Prior

BZ E4.22

16:00 - 18:00 Lecture

45537 - Technisches Deutsch

Renata Cavosi

BZ C2.01

16:00 - 18:00 Exercise

27215 Ethik des Entscheidens

Ralf Lüfter

BK A1.07

16:00 - 18:00 Exercise

NATECH BK_EXE - English Specialized

Jemma F. Prior

BZ C2.06

16:00 - 18:00 Lecture

27051 Wirtschafts- und Unternehmensethik

Sergiusz Kazmierski

BZ E5.08

16:00 - 18:00 Office Hour

Office-27238_27182 Innovation Management

Alessandro Narduzzo

BZ D1.03

16:00 - 18:00 Lecture

27326_Lingua straniera (Italiano) - Linguaggio Tecnico

Marco Cagol

BZ E4.11

16:00 - 18:00 Exercise

45538 - Applications of fluid mechanics to energy engineering

Michele Larcher

BZ E4.12

16:00 - 18:00 Lecture

42326 - High-Performance Buildings: Seismic Design and Fire Resistance

Thomas Schrentewein

BZ E5.10a

16:00 - 18:00 Office Hour

27071_R- Finance of regional and Local Administrations (Project Financing)

Claudia Curi

BX TEAMS

16:00 - 18:00 Laboratory

Pädagogik und Didaktik der Bewegung mit besonderer Berücksichtigung der Altersstufe (0)-2-7 (Lab) - 5. Gruppe (Mensa Gruppe C)

Kirsten Hergit Beier-Marchesi

BZ C4.01

16:00 - 19:00 Lecture

27181 Entrepreneurship B LAB

Christian Manfred Lechner

BX TEAMS

16:00 - 20:00 Lecture

Giustizia penale e servizi sociali - 1. Jahr IRIS NEW

Kolis Summerer

16:30 - 18:00 Office Hour

27014 Financial Analysis

Dmitri Boreiko

BZ F0.01

17:00 - 18:00 Exercise

27325_Fremdsprache (Deutsch) Fachsprache_GrB

Lisa Widmann

BZ E4.31

17:00 - 19:00 Lecture

Das Nahrungsversorgungssystem heute und Morgen Teil II: Nachhaltigkeit

Christian Fischer

BZ C2.02

17:00 - 20:00 Lecture

L_25436_25435_Modeling Financial statement (curr. DCA)

Riccardo Andriolo

BZ E3.10

18:00 - 19:00 Office Hour

27069 R-Messung der Performance im öffentlichen Rechnungswesen

Martin Christoph Piber

18:00 - 19:00 Office Hour

42146 - Disegno e Metodi dell' Ingegneria Industriale_L9 + wood

Yuri Borgianni

BZ E4.23

18:00 - 20:00 Language Course

Russian A2.2

Rimma Urkhanova

BZ E2.01

18:00 - 20:00 Office Hour

27215 Ethik des Entscheidens

Ralf Lüfter

BZ E3.04

18:00 - 20:00 Office Hour

27210 Principles of Philosophy 1

Ivo De Gennaro

BZ E4.22

18:00 - 20:00 Language Course

Deutsch A1.2 für Prof. und Forscher

Jessica Munter

BZ E4.12

18:00 - 20:00 Language Course

Deutsch A2.2 für Prof. und Forscher

Nadia Munter

BZ E2.20

18:00 - 20:00 Language Course

Deutsch B1.2 für Prof. und Forscher

Renate Koroschetz

BZ E2.22

18:00 - 20:00 Language Course

Deutsch B2.2 für Prof. und Forscher

Daniel Gallo

BZ C4.01

18:00 - 20:00 Language Course

Italiano A1.2 per prof. e ricercatori

Annalisa Iannelli

BZ E4.11

18:00 - 20:00 Language Course

Italiano B1.2 per prof. e ricercatori

Samuele Liberato

BX A1.15

18:00 - 20:00 Language Course

Deutsch A1.2 für Prof. und Forscher BX

Renate Kaute

BZ C2.06

18:00 - 20:00 Exercise

27051 Wirtschafts- und Unternehmensethik

Sergiusz Kazmierski

BZ E2.22

18:00 - 20:00 Lecture

Profili costituzionali del Trentino Alto Adige/Südtirol

Monica Rosini