Skip to content

Free University of Bozen-Bolzano

Timetables

There are active filters on this page

Saturday, 20 Oct

BZ E3.11

09:00 - 13:00 Lecture

Tecniche di ingegneria naturalistica

Florin Florineth

External Activity

09:00 - 12:00 Exercise

Topografia e rappresentazione del territorio

Andrea Dell'Agnese

BZ E3.11

14:00 - 18:00 Lecture

Tecniche di ingegneria naturalistica

Florin Florineth

Monday, 22 Oct

BZ E5.20

16:00 - 18:00 Exercise

Hydraulic and Pneumatic Automation Technologies

Carlo Maria Rozzi De Hieronymis

BZ E5.22

16:00 - 18:00 Lecture

Mechanics and Structural Design for Energy Engineering

Maria Pantano

BZ K3.02

18:00 - 18:30 Office Hour

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt

18:00 - 19:00 Office Hour

General ed Inorganic Chemistry

Michael Oberhuber

BZ C4.02

18:00 - 19:00 Office Hour

Hydraulic and Pneumatic Automation Technologies

Carlo Maria Rozzi De Hieronymis

BZ K3.01

18:00 - 20:00 Office Hour

Logistics and Transport

Vittorio Franzellin

BZ E2.20

08:00 - 08:30 Presentation

Orientation day - Master in Viticulture, Enology and Wine Marketing

Emanuele Boselli

BZ D1.01

08:30 - 10:30 Exercise

System- und Regelungstheorie

Angelika Peer

BZ E3.31

10:00 - 12:00 Lecture

Unit operations in food processing

Giovanna Ferrentino

BZ E2.20

10:00 - 12:00 Lecture

Information and dss in fruit production

Raimondo Gallo

BZ C2.02

10:00 - 12:00 Lecture

Sensory analysis approaches for mountain wines

Emanuele Boselli

BZ D1.01

10:30 - 12:30 Exercise

System- und Regelungstheorie

Angelika Peer

BZ C4.02

12:30 - 14:00 Office Hour

Advanced English (C1 level)

Valentina Adami

BZ E5.20

13:00 - 14:00 Office Hour

Hydraulic and Pneumatic Automation Technologies

Carlo Maria Rozzi De Hieronymis

External Activity

13:00 - 19:00 Exercise

Wood anatomy and productive forestry

Francesco Giammarchi

BZ K3.02

13:30 - 14:00 Office Hour

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt

BZ E4.11

14:00 - 16:00 Lecture

Logistics and Transport

Vittorio Franzellin

BZ E2.20

14:00 - 16:00 Exercise

Food value chain management

Christian Fischer

BZ E3.22

14:00 - 16:00 Lecture

Bodenchemie und –fruchtbarkeit

Tanja Mimmo

BZ D1.02

14:00 - 16:00 Lecture

General ed Inorganic Chemistry

Michael Oberhuber

BZ E3.11

14:00 - 16:00 Lecture

Viehzucht und Tierhaltung_Gauly

Matthias Gauly

BZ C2.02

14:00 - 16:00 Lecture

Vineyard management in mountain areas

Carlo Andreotti

BZ E2.20

14:00 - 16:00 Exercise

Supply chain and innovation management

Christian Fischer

BZ E5.20

14:00 - 16:00 Lecture

Hydraulic and Pneumatic Automation Technologies

Carlo Maria Rozzi De Hieronymis

BZ E5.22

14:00 - 16:00 Lecture

Mechanics and Structural Design for Energy Engineering

Maria Pantano

BZ D1.02

16:00 - 18:00 Lecture

Industrie Agrarie

Emanuele Boselli

BZ E1.12

14:00 - 18:00 Exercise

Tecnologie Alimentari

Matteo Mario Scampicchio

BZ E4.20

14:00 - 18:00 Lecture

Advanced English (C1 level)

Valentina Adami

BZ C4.01

14:00 - 18:00 Lecture

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt

BZ E2.20

16:00 - 18:00 Exercise

Mineral nutrition

Stefano Cesco

BZ E4.11

16:00 - 18:00 Exercise

Logistics and Transport

Vittorio Franzellin

BZ E3.22

16:00 - 18:00 Lecture

General ed Inorganic Chemistry

Michael Oberhuber

Tuesday, 23 Oct

BZ C2.02

15:00 - 17:00 Lecture

Management and use of agrochemicals and their fate in the environment

Youry Pii

BZ E3.11

08:00 - 10:00 Lecture

Phytopathology

Sanja Baric

BZ E3.22

08:00 - 10:00 Lecture

Strukturmechanik

Erich Wehrle

BZ E3.22

16:00 - 18:00 Exercise

Advanced Statistics

Verena Barbieri

BZ E4.11

16:00 - 18:00 Exercise

Meccanica Razionale

Maria Letizia Bertotti

BZ E4.11

08:00 - 10:00 Lecture

Automatic Control

Karl Dietrich von Ellenrieder

BZ C4.01

08:00 - 10:00 Lecture

Bodenchemie und –fruchtbarkeit

Tanja Mimmo

BZ C3.06

08:00 - 10:00 Lecture

General and inorganic Chemistry

BZ E5.22

08:00 - 10:00 Lecture

Hydropower and wind power Systems

Maurizio Righetti

BZ E5.21

08:00 - 10:00 Lecture

Special Issues of Building Physics

Giovanni Pernigotto

BZ E4.12

08:00 - 10:00 Exercise

Fundamentals of Machine Construction and Design

Franco Concli

BZ C4.01

16:00 - 18:00 Exercise

General and inorganic Chemistry

BZ F0.01

16:00 - 18:00 Lecture

Meccanica Applicata alle Macchine

Renato Vidoni

BZ E3.12

16:00 - 18:00 Lecture

Meccanica e Meccanizzazione Agraria

Fabrizio Mazzetto

BZ D0.01

16:00 - 18:00 Lecture

Power Production, CHP and District Heating Systems

Marco Baratieri

BZ E5.20

08:00 - 10:00 Lecture

Hydraulic and Pneumatic Automation Technologies

Carlo Maria Rozzi De Hieronymis

External Activity

08:00 - 10:00 Exercise

Integrated orchard and vineyard management_Tagliavini

Massimo Tagliavini

BZ E1.12

08:00 - 10:00 Lecture

Innovation and authenticity for winery products_Boselli

Emanuele Boselli

BZ E3.12

08:00 - 10:00 Lecture

Chemistry of fertilizers and mineral nutrition of grapevine

Stefano Cesco

BZ D1.01

10:00 - 12:00 Lecture

Physik II

Leonardo Colletti

BZ E3.22

10:00 - 12:00 Lecture

Analisi Matematica 1

Laura Levaggi

BZ E4.23

10:00 - 12:00 Lecture

Management of Mountain Forests

Giustino Tonon

BZ E4.22

10:00 - 12:00 Exercise

General and inorganic Chemistry

BZ E5.22

10:00 - 12:00 Exercise

Hydropower and wind power Systems

Giuseppe Roberto Pisaturo
Maurizio Righetti

BZ E3.11

10:00 - 12:00 Lecture

Landwirtschaftliche Märkte und Marketing

Gesa Busch

BZ E4.12

10:00 - 12:00 Lecture

Fundamentals of Machinery and Oleodynamic

Massimiliano Renzi

BZ E3.12

10:00 - 12:00 Lecture

Reverse Engineering and Rapid Prototyping

Yuri Borgianni

BZ C2.02

10:00 - 12:00 Lecture

Soil and water management in grapevine production

Damiano Zanotelli

BZ D0.01

10:00 - 12:00 Lecture

Functional Mechanical Design for Energy Efficiency

BZ E1.12

10:00 - 12:00 Exercise

Innovation and authenticity for winery products_Longo

Edoardo Longo

External Activity

10:00 - 12:00 Lecture

Integrated orchard and vineyard management_Tagliavini

Massimo Tagliavini

BZ D0.01

10:00 - 12:00 Lecture

Applied Mechanics and Technologies for Energy Efficiency

Roberto Belotti

BZ C4.01

10:00 - 12:00 Lecture

Biologia dei Microorganismi e Microbiologia Agroambientale

Lorenzo Brusetti

BZ C4.02

18:00 - 19:00 Office Hour

General and inorganic Chemistry

BZ C4.02

12:00 - 13:00 Office Hour

General and inorganic Chemistry

BZ E5.20

13:00 - 14:00 Office Hour

Geomatics and landscape planning

Thomas Marsoner

BZ C2.02

13:00 - 15:00 Lecture

Mountain viticulture and landscape

Fabrizio Mazzetto

BZ E3.12

13:00 - 15:00 Lecture

Innovation and authenticity for winery products_Boselli

Emanuele Boselli

BZ D1.02

14:00 - 16:00 Exercise

Geometria

Laura Levaggi

BZ E3.22

14:00 - 16:00 Lecture

Physik II

Leonardo Colletti

BZ E4.12

14:00 - 16:00 Lecture

Manufacturing Technology

Pasquale Russo Spena

BZ C4.01

14:00 - 16:00 Lecture

General and inorganic Chemistry

BZ E4.22

14:00 - 16:00 Lecture

Reverse Engineering and Rapid Prototyping

Yuri Borgianni

BZ D0.01

14:00 - 16:00 Lecture

Power Production, CHP and District Heating Systems

Massimiliano Renzi

BZ E5.20

14:00 - 16:00 Lecture

Basics of environmental economics and natural risk management

Francesco Comiti

External Activity

14:00 - 18:00 Exercise

Viehzucht und Tierhaltung_Gauly

Matthias Gauly

BZ E5.21

14:00 - 18:00 Exercise

Wood anatomy and productive forestry

Francesco Giammarchi

External Activity

14:00 - 18:00 Exercise

Integrated orchard and vineyard management_Andreotti

Carlo Andreotti

Wednesday, 24 Oct

BZ F0.03

10:00 - 12:00 Lecture

Meccanica Applicata alle Macchine

Renato Vidoni

BZ E3.11

10:00 - 12:00 Lecture

Landwirtschaftliche Märkte und Marketing

Gesa Busch

BZ E5.22

10:00 - 12:00 Lecture

Advanced Materials for Energy Engineering

Paolo Scardi

BZ E2.20

10:00 - 12:00 Exercise

Integrated orchard and vineyard management_Tagliavini

Massimo Tagliavini

BZ E1.12

10:00 - 12:00 Lecture

Innovation and authenticity for winery products_Boselli

Emanuele Boselli

BZ E5.21

10:00 - 12:00 Lecture

Applied Mechanics and Technologies for Energy Efficiency

Pasquale Russo Spena

BZ E4.22

10:00 - 12:00 Lecture

Biologia dei Microorganismi e Microbiologia Agroambientale

Lorenzo Brusetti

BZ C4.02

12:00 - 12:30 Office Hour

Geomatics and landscape planning

Davide Geneletti

BZ E3.31

12:00 - 13:00 Exam

Safety Course for the LAB

BZ K0.06

12:00 - 14:00 Office Hour

Mechanical Vibrations

Erich Wehrle

BZ K0.05

13:00 - 14:00 Office Hour

Advanced topics on machine design_Module II - Finite Element Method FEM

Carlo Gorla

BZ E3.12

13:00 - 15:00 Lecture

Informatics for Big Data

Sven Helmer

BZ F0.01

14:00 - 16:00 Lecture

Geometria

Giovanni Modanese

BZ E3.11

14:00 - 16:00 Lecture

Phytopathology

Sanja Baric

BZ E3.31

14:00 - 16:00 Lecture

Wood Chemistry

Paolo Bertoni

BZ A3.16

14:00 - 16:00 Lecture

Macchine e Impianti

Marco Bietresato

BZ E5.20

14:00 - 16:00 Exercise

Angewandte Statistik Gruppe A

Hermann Atz

BZ D1.01

14:00 - 16:00 Lecture

Material Science and Technology

Stefano Rossi

BZ E3.12

15:00 - 17:00 Lecture

Environmental chemistry towards food processing

Youry Pii

BZ E1.12

16:00 - 18:00 Lecture

Industrie Agrarie

Emanuele Boselli

BZ D1.02

16:00 - 18:00 Lecture

Innovationsorientierte Betriebsführung im Industriebetrieb

Dominik Matt

BZ E4.23

16:00 - 18:00 Lecture

Advanced topics on machine design_Module II - Finite Element Method FEM

Carlo Gorla

BZ A2.16

14:00 - 16:00 Lecture

Geomatics and landscape planning

Lukas Egarter Vigl

BZ C2.02

14:00 - 16:00 Lecture

Mountain viticulture and landscape

Fabrizio Mazzetto

BZ E5.21

14:00 - 16:00 Exercise

Special Issues of Building Physics

Giovanni Pernigotto

BZ E5.22

14:00 - 16:00 Lecture

Advanced Materials for Energy Engineering

Paolo Scardi

BZ E4.12

14:00 - 16:00 Lecture

Fundamentals of Machinery and Oleodynamic

Massimiliano Renzi

BZ E2.20

14:00 - 16:00 Lecture

Integrated orchard and vineyard management_Tagliavini

Massimo Tagliavini

BZ C4.02

07:30 - 08:00 Office Hour

Geomatics and landscape planning

Davide Geneletti

BZ K3.02

07:30 - 08:00 Office Hour

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt

BZ E3.11

08:00 - 10:00 Lecture

Phytopathology

Sanja Baric

BZ D1.02

08:00 - 10:00 Lecture

Analisi Matematica 1

Laura Levaggi

BZ K0.05

18:00 - 19:30 Office Hour

Advanced topics on machine design_Module II - Finite Element Method FEM

Carlo Gorla

BZ K0.06

18:00 - 20:00 Office Hour

Strukturmechanik

Erich Wehrle

BZ E3.20

08:00 - 10:00 Lecture

Geomatics and landscape planning

Davide Geneletti

BZ E3.12

08:00 - 10:00 Lecture

Meccanica e Meccanizzazione Agraria

Fabrizio Mazzetto

BZ C4.01

14:00 - 16:00 Lecture

Innovationsorientierte Betriebsführung im Industriebetrieb

Dominik Matt

BZ E4.23

14:00 - 16:00 Lecture

Advanced topics on machine design_Module II - Finite Element Method FEM

Carlo Gorla

BZ C2.02

08:00 - 10:00 Lecture

Vineyard management in mountain areas

Carlo Andreotti

BZ C4.01

08:00 - 10:00 Lecture

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt

BZ E2.20

08:00 - 10:00 Lecture

Power Production, CHP and District Heating Systems

Marco Baratieri

BZ F0.03

16:00 - 18:00 Lecture

Material Science and Technology

Stefano Rossi

BZ E3.11

16:00 - 18:00 Lecture

Geomatics and landscape planning

Lukas Egarter Vigl

BZ E2.20

16:00 - 18:00 Lecture

Applied breeding and sustainability

Luca Dondini

BZ E3.22

16:00 - 18:00 Exercise

Introduction to Information Science

BZ F0.01

16:00 - 18:00 Lecture

Landwirtschaftliche Betriebswirtschaft_Fischer

Christian Fischer

BZ E5.21

16:00 - 18:00 Exercise

Applied Mechanics and Technologies for Energy Efficiency

Pasquale Russo Spena

BZ K3.02

10:00 - 10:30 Office Hour

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt

BZ D1.02

10:00 - 12:00 Lecture

Geometria

Giovanni Modanese

BZ C4.01

10:00 - 12:00 Lecture

Statistik

Hermann Atz

BZ E4.31

10:00 - 12:00 Lecture

Wood Chemistry

Paolo Bertoni

BZ E4.12

10:00 - 12:00 Exercise

Automatic Control

Karl Dietrich von Ellenrieder

BZ E4.11

10:00 - 12:00 Lecture

Meccanica Razionale

Maria Letizia Bertotti

BZ C4.01

10:00 - 12:00 Lecture

Angewandte Statistik

Hermann Atz

BZ E4.20

10:00 - 12:00 Lecture

Mechanical Vibrations

Erich Wehrle

BZ E5.20

10:00 - 12:00 Lecture

Tecnologie Alimentari

Matteo Mario Scampicchio

BZ E3.12

10:00 - 12:00 Exercise

Geomatics and landscape planning

Davide Geneletti

BZ K0.06

18:00 - 20:00 Office Hour

Meccanica Applicata alle Macchine

Renato Vidoni

18:00 - 20:00 Office Hour

Fundamentals of Machinery and Oleodynamic

Massimiliano Renzi

BZ E4.20

18:00 - 20:00 Lecture

Pensare in modo creativo e tutelare le invenzioni

Yuri Borgianni

Thursday, 25 Oct

External Activity

08:30 - 12:30 Exercise

Basics of environmental economics and natural risk management

Francesco Comiti

External Activity

09:00 - 10:00 Exercise

Hydropower and wind power Systems

Giuseppe Roberto Pisaturo
Maurizio Righetti

BZ D1.02

10:00 - 12:00 Exercise

Geometria

Giovanni Modanese

BZ E4.22

10:00 - 12:00 Lecture

Strukturmechanik

Erich Wehrle

BZ E4.23

10:00 - 12:00 Lecture

Tecnologie Alimentari

Matteo Mario Scampicchio

BZ E4.20

10:00 - 12:00 Exercise

Project Economics and Management

Patrick Dallasega

External Activity

10:00 - 12:00 Lecture

Hydropower and wind power Systems

Maurizio Righetti

BZ E5.20

10:00 - 12:00 Lecture

Wood anatomy and productive forestry

Francesco Giammarchi

BZ E2.20

10:00 - 12:00 Exercise

Information and dss in fruit production

Raimondo Gallo

BZ E3.22

10:00 - 12:00 Lecture

Landwirtschaftliche Betriebswirtschaft_Rossmanith

Jonas Rossmanith

BZ E5.21

10:00 - 12:00 Lecture

Functional Mechanical Design for Energy Efficiency

BZ E5.21

10:00 - 12:00 Lecture

Applied Mechanics and Technologies for Energy Efficiency

Roberto Belotti

BZ C2.02

11:00 - 13:00 Lecture

Fermentation processes for the production of mountain wines

Andrea Polo

External Activity

12:00 - 14:00 Excursion

Hydropower Systems

BZ C4.02

13:30 - 14:00 Office Hour

Quality Management

Aldo Attanasio

BZ K3.02

13:30 - 14:00 Office Hour

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt

External Activity

13:30 - 15:30 Exercise

Basics of environmental economics and natural risk management

Francesco Comiti

BZ E3.11

14:00 - 16:00 Lecture

Quality Management

Aldo Attanasio

BZ D1.01

14:00 - 16:00 Exercise

Macchine e Impianti

Marco Bietresato

BZ E5.20

14:00 - 16:00 Exercise

Mechanical Vibrations

Erich Wehrle

BZ E4.12

14:00 - 16:00 Exercise

Manufacturing Technology

External Activity

14:00 - 16:00 Lecture

Hydropower and wind power Systems

Maurizio Righetti

BZ E4.11

14:00 - 16:00 Lecture

Special Issues of Building Physics

Giovanni Pernigotto

BZ E3.22

14:00 - 16:00 Exercise

Introduction to Information Science

BZ D1.03

14:00 - 16:00 Lecture

Landwirtschaftliche Betriebswirtschaft_Rossmanith

Jonas Rossmanith

External Activity

14:00 - 18:00 Exercise

Bodenchemie und –fruchtbarkeit

Tanja Mimmo

BZ C4.01

14:00 - 18:00 Exercise

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt
Erwin Rauch

External Activity

14:00 - 18:00 Exercise

Environmental chemistry towards food processing

Fabio Valentinuzzi

External Activity

14:00 - 19:00 Exercise

Wine production processes and plants

Emanuele Boselli

BZ C2.01

16:00 - 18:00 Exercise

Statistik

Hermann Atz

BZ E4.11

16:00 - 18:00 Exercise

Quality Management

Aldo Attanasio

BZ E4.12

16:00 - 18:00 Exercise

Manufacturing Technology

BZ C2.01

16:00 - 18:00 Exercise

Angewandte Statistik Gruppe B

Hermann Atz

External Activity

16:00 - 18:00 Lecture

Hydropower and wind power Systems

Maurizio Righetti

BZ E5.21

16:00 - 18:00 Lecture

Fundamentals of thermo-fluid-dynamics

Francesco Patuzzi

External Activity

18:00 - 18:30 Excursion

Hydropower Systems

BZ C4.02

18:00 - 18:30 Office Hour

Quality Management

Aldo Attanasio

BZ K3.02

18:00 - 18:30 Office Hour

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt

External Activity

07:30 - 08:00 Excursion

Hydropower Systems

BZ K0.05

07:30 - 08:00 Office Hour

Advanced topics on machine design_Module II - Finite Element Method FEM

Carlo Gorla

External Activity

08:00 - 09:00 Lecture

Hydropower and wind power Systems

Maurizio Righetti

BZ D1.02

08:00 - 10:00 Lecture

Mathematics

Giovanni Modanese

BZ E4.11

08:00 - 10:00 Lecture

Meccanica Razionale

Maria Letizia Bertotti

BZ E3.22

08:00 - 10:00 Lecture

Analisi Matematica 1

Laura Levaggi

BZ E4.20

18:00 - 20:00 Lecture

Pensare in modo creativo e tutelare le invenzioni

Yuri Borgianni

BZ C4.02

19:00 - 20:00 Office Hour

Advanced Statistics

Verena Barbieri

BZ E5.21

08:00 - 10:00 Lecture

Project Economics and Management

Patrick Dallasega

BZ E4.12

08:00 - 10:00 Lecture

Fundamentals of Machine Construction and Design

Franco Concli

BZ E2.20

08:00 - 10:00 Lecture

Integrated orchard and vineyard management_Andreotti

Carlo Andreotti

BZ C3.06

08:00 - 10:00 Lecture

Food - Biologia dei microorganismi e microbiologia degli alimenti

Raffaella Di Cagno

BZ E4.23

08:00 - 10:00 Lecture

Advanced topics on machine design_Module II - Finite Element Method FEM

Carlo Gorla

BZ C2.02

08:00 - 11:00 Lecture

Plants pathology defence in vineyards in mountain areas

Sanja Baric

External Activity

08:00 - 12:00 Exercise

Bodenchemie und –fruchtbarkeit

Tanja Mimmo

External Activity

08:00 - 12:00 Exercise

Environmental chemistry towards food processing

Fabio Valentinuzzi

Friday, 26 Oct

BZ C2.02

08:00 - 10:00 Exercise

Topografia e rappresentazione del territorio

Andrea Dell'Agnese

BZ C4.01

10:00 - 12:00 Exercise

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt
Erwin Rauch

BZ E4.20

10:00 - 12:00 Lecture

Nutrition and Health: the Functional Foods

Andrea Polo

BZ E3.12

10:00 - 12:00 Lecture

Innovation and authenticity for winery products_Boselli

Emanuele Boselli

BZ E3.22

10:00 - 12:00 Lecture

Basics of environmental economics and natural risk management

Elisabeth Gsottbauer

BZ C2.02

10:00 - 12:00 Lecture

Management and use of agrochemicals and their fate in the environment

Youry Pii

BZ E4.20

16:00 - 18:00 Lecture

Product Design

Simone Bellan

BZ C4.01

16:00 - 18:00 Exercise

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt
Erwin Rauch

BZ K3.02

12:00 - 12:30 Office Hour

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt

BZ K2.08

13:00 - 14:00 Office Hour

Automatic Control

Karl Dietrich von Ellenrieder

BZ K3.02

18:00 - 18:30 Office Hour

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt

BZ E4.11

18:00 - 20:00 Office Hour

Product Design

Simone Bellan

BZ C4.02

13:00 - 14:00 Office Hour

Planung und ländliches Bauwesen

Sepp Wachtler

BZ C4.02

13:00 - 14:00 Office Hour

Topografia e rappresentazione del territorio

Andrea Dell'Agnese

BZ E3.22

13:00 - 14:00 Office Hour

Basics of environmental economics and natural risk management

Elisabeth Gsottbauer

BZ K3.02

13:30 - 14:00 Office Hour

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt

BZ E3.20

14:00 - 16:00 Exercise

Mathematics

Giovanni Modanese

BZ E4.11

14:00 - 16:00 Office Hour

Product Design

Simone Bellan

BZ C4.01

14:00 - 16:00 Exercise

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt
Erwin Rauch

BZ E4.12

14:00 - 16:00 Exercise

Fundamentals of Machinery and Oleodynamic

Massimiliano Renzi

BZ E4.20

14:00 - 16:00 Lecture

Nutrition and Health: the Functional Foods

Andrea Polo

BZ E3.22

14:00 - 16:00 Lecture

Basics of environmental economics and natural risk management

Elisabeth Gsottbauer

BZ C2.02

14:00 - 17:00 Lecture

Planung und ländliches Bauwesen

Sepp Wachtler

BZ E2.20

14:00 - 18:00 Lecture

Integrated plant disease management

BZ E3.11

14:00 - 18:00 Lecture

Tecniche di ingegneria naturalistica

Florin Florineth

BZ E1.12

14:00 - 18:00 Exercise

Wine production processes and plants

Emanuele Boselli

University of Trento

08:30 - 12:30 Exercise

Advanced Materials for Energy Engineering

Paolo Scardi

External Activity

09:00 - 11:00 Lecture

Special Issues of Building Physics

Giovanni Pernigotto

BZ D1.03

09:00 - 13:00 Lecture

Landwirtschaftliche Betriebswirtschaft_Rossmanith

Jonas Rossmanith

BZ C4.02

10:00 - 11:00 Office Hour

Biologische Landwirtschaft

Markus Kelderer

BZ E3.20

10:00 - 12:00 Office Hour

Analisi Matematica 1_TA

Francesco Bigolin

BZ K0.06

07:00 - 08:00 Office Hour

Meccanica Applicata alle Macchine

Renato Vidoni

BZ K3.02

07:30 - 08:00 Office Hour

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt

BZ C4.01

08:00 - 10:00 Exercise

Analisi Matematica 1

Laura Levaggi

BZ E2.20

08:00 - 10:00 Lecture

Food value chain management

Christian Fischer

External Activity

08:00 - 10:00 Lecture

Bodenchemie und –fruchtbarkeit

Tanja Mimmo

BZ E3.20

08:00 - 10:00 Lecture

Management of Mountain Forests

Giustino Tonon

External Activity

10:00 - 12:00 Lecture

Bodenchemie und –fruchtbarkeit

Tanja Mimmo

BZ E5.21

10:00 - 12:00 Lecture

Project Economics and Management

Patrick Dallasega

BZ E4.11

10:00 - 12:00 Exercise

Meccanica Applicata alle Macchine

Renato Vidoni

BZ E2.20

10:00 - 12:00 Lecture

Integrated plant disease management

BZ E5.20

08:00 - 10:00 Exercise

Project Economics and Management

Patrick Dallasega

BZ E3.22

08:00 - 10:00 Lecture

Meccanica Applicata alle Macchine

Renato Vidoni

BZ D0.02

08:00 - 10:00 Lecture

Wine production processes and plants

Emanuele Boselli

BZ E5.21

08:00 - 10:00 Exercise

Fundamentals of thermo-fluid-dynamics

Francesco Patuzzi

BZ E2.20

08:00 - 10:00 Lecture

Supply chain and innovation management

Christian Fischer

BZ D1.01

08:00 - 10:00 Exercise

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt
Erwin Rauch

Saturday, 27 Oct

BZ E4.23

08:00 - 10:00 Lecture

Product Design

Simone Bellan

External Activity

09:00 - 13:00 Excursion

Tecniche di ingegneria naturalistica_escursione

Florin Florineth

BZ E4.23

10:00 - 12:00 Lecture

Product Design

Simone Bellan

External Activity

14:00 - 18:00 Excursion

Tecniche di ingegneria naturalistica_escursione

Florin Florineth

Feedback / Request info