Skip to content

Free University of Bozen - Bolzano

Stundenpläne

Auf dieser Seite sind Filter aktiviert

Montag, 19 Nov

BZ E5.21

08:30 - 10:30 Lecture

System- und Regelungstheorie

Angelika Peer

BZ D1.02

10:00 - 12:00 Office Hour

Project Economics and Management

Patrick Dallasega

BZ E2.31

10:00 - 12:00 Exercise

Information and dss in fruit production

Raimondo Gallo

BZ C2.02

10:00 - 12:00 Lecture

Fermentation processes for the production of mountain wines

Andrea Polo

BZ E1.12

10:00 - 12:00 Exercise

Fermentations as tools for making traditional and innovative foods and beverages

Marco Gobbetti

BZ E4.20

10:30 - 12:30 Exercise

System- und Regelungstheorie

Angelika Peer

BZ E2.20

11:00 - 13:00 Lecture

Advanced Scientific English

Valentina Adami

External Activity

12:50 - 14:00 Excursion

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt

BZ E5.20

13:00 - 14:00 Office Hour

Hydraulic and Pneumatic Automation Technologies

Carlo Maria Rozzi De Hieronymis

BZ C2.02

13:00 - 17:00 Exercise

Sensory analysis approaches for mountain wines

Emanuele Boselli

BZ E4.20

13:30 - 14:00 Office Hour

Quality Management

Aldo Attanasio

BZ F0.01

14:00 - 16:00 Exercise

Statistik

Hermann Atz

BZ E4.20

14:00 - 16:00 Lecture

Quality Management

Aldo Attanasio

BZ E3.22

14:00 - 16:00 Lecture

Advanced Statistics

Gianni Arioli

BZ E4.22

14:00 - 16:00 Lecture

Food value chain management

Christian Fischer

BZ F0.01

14:00 - 16:00 Exercise

Angewandte Statistik Gruppe B

Hermann Atz

BZ C4.02

18:00 - 18:30 Office Hour

Quality Management

Aldo Attanasio

BZ E3.11

18:00 - 19:00 Office Hour

General ed Inorganic Chemistry

Michael Oberhuber

External Activity

18:00 - 19:00 Excursion

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt

BZ C4.02

18:00 - 19:00 Office Hour

Hydraulic and Pneumatic Automation Technologies

Carlo Maria Rozzi De Hieronymis

BZ D1.02

14:00 - 16:00 Lecture

General ed Inorganic Chemistry

Michael Oberhuber

BZ E4.12

14:00 - 16:00 Lecture

Fundamentals of Machinery and Oleodynamic

Massimiliano Renzi

BZ E5.20

14:00 - 16:00 Lecture

Hydraulic and Pneumatic Automation Technologies

Carlo Maria Rozzi De Hieronymis

BZ E5.22

14:00 - 16:00 Lecture

Mechanics and Structural Design for Energy Engineering

Oreste Salvatore Bursi

BZ E4.23

14:00 - 16:00 Exercise

Fondamenti di Idrologia e Idraulica Agraria e Forestale

Andrea Andreoli

BZ E1.12

14:00 - 18:00 Exercise

Mineral nutrition

Stefano Cesco

BZ D0.02

14:00 - 18:00 Lecture

Advanced English (C1 level)

Valentina Adami

External Activity

14:00 - 18:00 Exercise

Wood anatomy and productive forestry

Francesco Giammarchi

External Activity

14:00 - 18:00 Exercise

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt
Erwin Rauch

16:00 - 17:00 Office Hour

Advanced Statistics

Gianni Arioli

BZ C2.01

16:00 - 17:00 Office Hour

Analisi Matematica 1_TA

Francesco Bigolin

BZ E4.20

16:00 - 18:00 Lecture

Quality Management

Aldo Attanasio

BZ E5.20

16:00 - 18:00 Exercise

Hydraulic and Pneumatic Automation Technologies

Carlo Maria Rozzi De Hieronymis

BZ E5.22

16:00 - 18:00 Lecture

Mechanics and Structural Design for Energy Engineering

Oreste Salvatore Bursi

BZ E3.22

16:00 - 18:00 Lecture

Biologia dei Microorganismi e Microbiologia Agroambientale

Lorenzo Brusetti

BZ E4.22

16:00 - 18:00 Lecture

Fermentations as tools for making traditional and innovative foods and beverages

Marco Gobbetti

BZ E3.11

08:00 - 10:00 Lecture

Mountain viticulture and landscape

Fabrizio Mazzetto

Dienstag, 20 Nov

BZ E3.11

14:00 - 16:00 Lecture

Mountain viticulture and landscape

Fabrizio Mazzetto

BZ E3.31

14:00 - 16:00 Lecture

Wood anatomy and productive forestry

Francesco Giammarchi

BZ A5.18

14:00 - 16:00 Exercise

Landwirtschaftliche Märkte und Marketing

Gesa Busch

BZ C4.01

14:00 - 16:00 Lecture

Power Production, CHP and District Heating Systems

Massimiliano Renzi

BZ E4.20

10:00 - 12:00 Lecture

Management of Mountain Forests

Giustino Tonon

BZ E5.22

10:00 - 12:00 Lecture

Hydropower and wind power Systems

Maurizio Righetti

BZ E4.22

10:00 - 12:00 Exercise

Meccanica e Meccanizzazione Agraria

Fabrizio Mazzetto

BZ E3.12

10:00 - 12:00 Lecture

Wine production processes and plants

Emanuele Boselli

BZ A5.18

10:00 - 12:00 Exercise

Landwirtschaftliche Märkte und Marketing

Gesa Busch

BZ E4.12

10:00 - 12:00 Lecture

Fundamentals of Machinery and Oleodynamic

Massimiliano Renzi

BZ F0.01

10:00 - 12:00 Lecture

Functional Mechanical Design for Energy Efficiency

BZ E5.21

10:00 - 12:00 Lecture

Integrated orchard and vineyard management_Andreotti

Carlo Andreotti

BZ E4.11

14:00 - 16:00 Lecture

Integrated orchard and vineyard management_Tagliavini

Massimo Tagliavini

BZ F0.01

14:00 - 16:00 Lecture

Basics of environmental economics and natural risk management

Francesco Comiti

BZ E5.21

14:00 - 16:00 Lecture

Materials and sensors for Food Engineering and Biotechnologies

Paolo Lugli

BZ E5.20

14:00 - 16:00 Lecture

Food - Biologia dei microorganismi e microbiologia degli alimenti

Raffaella Di Cagno

BZ E4.23

14:00 - 16:00 Lecture

Industrial Accounting and Management (Accounting, Finance, Investment)

Guido Orzes

BZ E3.11

08:00 - 10:00 Lecture

Phytopathology

Sanja Baric

BZ E2.22

08:00 - 10:00 Lecture

Landscape Ecology

Stefan Zerbe

BZ E4.12

08:00 - 10:00 Lecture

Meccanica Razionale

Maria Letizia Bertotti

BZ F0.01

10:00 - 12:00 Lecture

Applied Mechanics and Technologies for Energy Efficiency

Roberto Belotti

BZ E1.12

14:00 - 18:00 Exercise

General and inorganic Chemistry_Group_A

BZ E5.22

08:00 - 10:00 Lecture

Hydropower and wind power Systems

Maurizio Righetti

BZ E5.21

08:00 - 10:00 Lecture

Special Issues of Building Physics

Giovanni Pernigotto

BZ C4.01

08:00 - 10:00 Lecture

Introduction to Information Science

Karl Dietrich von Ellenrieder

BZ E2.20

08:00 - 10:00 Lecture

Reverse Engineering and Rapid Prototyping

Yuri Borgianni

BZ E3.12

16:00 - 18:00 Lecture

Landscape Ecology

Stefan Zerbe

BZ E3.31

16:00 - 18:00 Lecture

Macchine e Impianti

Marco Bietresato

BZ E4.11

16:00 - 18:00 Exercise

Meccanica Razionale

Maria Letizia Bertotti

BZ E5.20

08:00 - 10:00 Lecture

Hydraulic and Pneumatic Automation Technologies

Carlo Maria Rozzi De Hieronymis

BZ E4.11

08:00 - 10:00 Lecture

Integrated orchard and vineyard management_Tagliavini

Massimo Tagliavini

BZ D1.01

08:00 - 10:00 Lecture

Fondamenti di Idrologia e Idraulica Agraria e Forestale

Andrea Andreoli

BZ E3.12

08:00 - 10:00 Lecture

Chemistry of fertilizers and mineral nutrition of grapevine

Stefano Cesco

BZ E4.23

08:00 - 12:00 Lecture

Advanced Scientific English

Valentina Adami

BZ E1.12

08:00 - 12:00 Exercise

General and inorganic Chemistry_Group_C

BZ D1.02

14:00 - 16:00 Lecture

Geometria

Giovanni Modanese

BZ E3.22

14:00 - 16:00 Lecture

Physik II

Leonardo Colletti

BZ E2.22

14:00 - 16:00 Lecture

Industrie Agrarie

Emanuele Boselli

BZ E4.12

14:00 - 16:00 Lecture

Manufacturing Technology

Pasquale Russo Spena

BZ D1.02

16:00 - 18:00 Lecture

General ed Inorganic Chemistry

Michael Oberhuber

BZ F0.01

16:00 - 18:00 Lecture

Meccanica Applicata alle Macchine

Renato Vidoni

BZ D0.02

16:00 - 18:00 Exercise

Meccanica e Meccanizzazione Agraria

Fabrizio Mazzetto

BZ E2.20

16:00 - 18:00 Lecture

Information and dss in fruit production

Raimondo Gallo

BZ E4.23

16:00 - 18:00 Exercise

Industrial Accounting and Management (Accounting, Finance, Investment)

Guido Orzes

BZ D1.02

10:00 - 12:00 Lecture

Physik II

Leonardo Colletti

BZ E3.22

10:00 - 12:00 Lecture

Analisi Matematica 1

Laura Levaggi

BZ E5.20

10:00 - 12:00 Exercise

Logistics and Transport

Vittorio Franzellin

BZ E4.11

10:00 - 12:00 Lecture

Food value chain management

Christian Fischer

BZ C4.02

18:00 - 19:00 Office Hour

General and inorganic Chemistry

Mittwoch, 21 Nov

BZ E3.12

13:00 - 15:00 Lecture

Informatics for Big Data

Sven Helmer

BZ K3.02

13:00 - 15:00 Office Hour

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt

BZ C2.02

13:00 - 15:00 Lecture

Soil and water management in grapevine production

Damiano Zanotelli

BZ E3.11

14:00 - 16:00 Lecture

Phytopathology

Sanja Baric

BZ E3.31

14:00 - 16:00 Lecture

Wood Chemistry

Paolo Bertoni

BZ C2.01

14:00 - 16:00 Office Hour

Analisi Matematica 1_TA

Francesco Bigolin

BZ E4.11

14:00 - 16:00 Lecture

Logistics and Transport

Vittorio Franzellin

BZ K0.06

18:00 - 20:00 Office Hour

Strukturmechanik

Erich Wehrle

BZ K0.06

18:00 - 20:00 Office Hour

Meccanica Applicata alle Macchine

Renato Vidoni

BZ C4.01

14:00 - 16:00 Exercise

Angewandte Statistik Gruppe A

Hermann Atz

BZ F0.01

14:00 - 16:00 Lecture

Material Science and Technology

Stefano Rossi

BZ E2.20

14:00 - 16:00 Lecture

Geomatics and landscape planning

Lukas Egarter Vigl

BZ E5.21

14:00 - 16:00 Exercise

Special Issues of Building Physics

Giovanni Pernigotto

BZ E5.22

14:00 - 16:00 Lecture

Advanced Materials for Energy Engineering

Paolo Scardi

BZ E3.22

14:00 - 16:00 Lecture

Reverse Engineering and Rapid Prototyping

Yuri Borgianni

BZ C4.02

07:30 - 08:00 Office Hour

Geomatics and landscape planning

Davide Geneletti

BZ D1.02

08:00 - 10:00 Lecture

Mathematics

Giovanni Modanese

BZ E2.20

08:00 - 10:00 Lecture

Analisi Matematica 1

Laura Levaggi

BZ E4.12

14:00 - 16:00 Exercise

Fundamentals of Machinery and Oleodynamic_Contratto 1

BZ E5.20

14:00 - 16:00 Exercise

Advanced topics on machine design_Module II - Finite Element Method FEM

Franco Concli

18:00 - 20:00 Office Hour

Fundamentals of Machinery and Oleodynamic

Massimiliano Renzi

BZ K4.04

18:00 - 20:00 Office Hour

Plants pathology defence in vineyards in mountain areas

Sanja Baric

BZ E3.22

08:00 - 10:00 Lecture

Geomatics and landscape planning

Davide Geneletti

BZ D0.03

08:00 - 10:00 Exercise

Meccanica Applicata alle Macchine

Renato Vidoni

BZ E3.12

08:00 - 10:00 Lecture

Meccanica e Meccanizzazione Agraria

Fabrizio Mazzetto

BZ C4.01

08:00 - 10:00 Lecture

Power Production, CHP and District Heating Systems

Marco Baratieri

External Activity

14:00 - 18:00 Exercise

Post-harvest management

Angelo Zanella

BZ E1.12

14:00 - 18:00 Exercise

Bodenchemie und –fruchtbarkeit_Gruppe A

Tanja Mimmo

BZ E3.11

08:00 - 10:00 Lecture

Industrial Accounting and Management (Accounting, Finance, Investment)

Guido Orzes

BZ E1.12

08:00 - 13:00 Exercise

Phytopathology

Sanja Baric

BZ E3.12

15:00 - 17:00 Lecture

Food value chain management

Christian Fischer

BZ C2.02

15:00 - 19:00 Lecture

Vineyard mechanization in mountain areas

Sandro Liberatori

External Activity

09:00 - 13:00 Exercise

Tecnologie Alimentari

Matteo Mario Scampicchio

BZ E3.31

16:00 - 18:00 Lecture

Macchine e Impianti

Marco Bietresato

BZ E5.22

16:00 - 18:00 Lecture

Material Science and Technology

Stefano Rossi

BZ E3.22

16:00 - 18:00 Exercise

Geomatics and landscape planning

Lukas Egarter Vigl

BZ D1.02

16:00 - 18:00 Lecture

Introduction to Information Science

Karl Dietrich von Ellenrieder

BZ E3.11

16:00 - 18:00 Lecture

Landwirtschaftliche Märkte und Marketing

Gesa Busch

BZ E4.23

16:00 - 18:00 Lecture

Fundamentals of Machinery and Oleodynamic

Massimiliano Renzi

BZ F0.01

16:00 - 18:00 Lecture

Landwirtschaftliche Betriebswirtschaft_Rossmanith

Jonas Rossmanith

BZ D1.02

10:00 - 12:00 Lecture

Geometria

Giovanni Modanese

BZ C4.01

10:00 - 12:00 Lecture

Statistik

Hermann Atz

BZ E4.20

10:00 - 12:00 Lecture

Wood Chemistry

Paolo Bertoni

BZ E3.11

10:00 - 12:00 Lecture

Automatic Control

Karl Dietrich von Ellenrieder

BZ E4.11

10:00 - 12:00 Lecture

Meccanica Razionale

Maria Letizia Bertotti

BZ C4.01

10:00 - 12:00 Lecture

Angewandte Statistik

Hermann Atz

BZ E5.21

16:00 - 18:00 Exercise

Applied Mechanics and Technologies for Energy Efficiency

Pasquale Russo Spena

BZ E4.11

16:00 - 18:00 Exercise

Advanced topics on machine design_Module II - Finite Element Method FEM

Franco Concli

18:00 - 19:00 Office Hour

Material Science and Technology

Stefano Rossi

BZ E2.22

10:00 - 12:00 Lecture

Theory of Scientific Method

Hannes Schuler

BZ E5.20

10:00 - 12:00 Exercise

Geomatics and landscape planning

Davide Geneletti

BZ E3.22

10:00 - 12:00 Lecture

Meccanica Applicata alle Macchine

Renato Vidoni

BZ E4.12

10:00 - 12:00 Lecture

Fundamentals of thermo-fluid-dynamics

Francesco Patuzzi

BZ C2.02

10:00 - 12:00 Lecture

Vineyard management in mountain areas

Carlo Andreotti

BZ E2.20

10:00 - 12:00 Lecture

Information and dss in fruit production

Raimondo Gallo

BZ E5.22

10:00 - 12:00 Lecture

Advanced Materials for Energy Engineering

Paolo Scardi

BZ E3.12

10:00 - 12:00 Lecture

Environmental chemistry towards food processing

Youry Pii

BZ E5.21

10:00 - 12:00 Lecture

Applied Mechanics and Technologies for Energy Efficiency

Pasquale Russo Spena

BZ E4.22

10:00 - 12:00 Lecture

Biologia dei Microorganismi e Microbiologia Agroambientale

Lorenzo Brusetti

BZ C4.02

12:00 - 12:30 Office Hour

Geomatics and landscape planning

Davide Geneletti

BZ C4.02

12:00 - 13:00 Office Hour

Angewandte Statistik

Hermann Atz

BZ K1.05

12:00 - 13:00 Office Hour

Theory of Scientific Method

Hannes Schuler

BZ K0.06

12:00 - 14:00 Office Hour

Mechanical Vibrations

Erich Wehrle

Donnerstag, 22 Nov

BZ E4.11

14:00 - 16:00 Lecture

Mechanical Vibrations

Erich Wehrle

BZ E4.20

14:00 - 16:00 Lecture

Economics for engineers

Guido Orzes

BZ E3.31

14:00 - 16:00 Exercise

Manufacturing Technology

BZ E4.20

08:00 - 10:00 Exercise

Automatic Control

Karl Dietrich von Ellenrieder

BZ E4.11

08:00 - 10:00 Lecture

Meccanica Razionale

Maria Letizia Bertotti

BZ E3.22

08:00 - 10:00 Lecture

Analisi Matematica 1

Laura Levaggi

BZ C2.06

08:00 - 10:00 Lecture

Bodenchemie und –fruchtbarkeit

Tanja Mimmo

BZ E4.12

08:00 - 10:00 Lecture

Fundamentals of Machine Construction and Design

Franco Concli

BZ E3.12

14:00 - 16:00 Lecture

Project Economics and Management

Adrianus Jan Gijsbert Silvius

BZ C2.02

14:00 - 16:00 Lecture

Topografia e rappresentazione del territorio

Andrea Dell'Agnese

BZ E2.20

14:00 - 16:00 Lecture

Landwirtschaftliche Betriebswirtschaft_Rossmanith

Jonas Rossmanith

BZ D1.01

14:00 - 16:00 Exercise

Power Production, CHP and District Heating Systems

Massimiliano Renzi

BZ E2.20

08:00 - 10:00 Lecture

Landwirtschaftliche Betriebswirtschaft_Rossmanith

Jonas Rossmanith

BZ E2.22

08:00 - 10:00 Exercise

Functional Mechanical Design for Energy Efficiency

BZ E2.22

08:00 - 10:00 Exercise

Applied Mechanics and Technologies for Energy Efficiency

Roberto Belotti

BZ C3.06

08:00 - 10:00 Lecture

Food - Biologia dei microorganismi e microbiologia degli alimenti

Raffaella Di Cagno

BZ E3.11

08:00 - 12:00 Exercise

Landscape Ecology

Stefan Zerbe

BZ E5.22

08:00 - 12:00 Lecture

Hydropower and wind power Systems

Maurizio Righetti

BZ E1.12

08:00 - 12:00 Exercise

Plants pathology defence in vineyards in mountain areas

Sanja Baric

External Activity

14:00 - 18:00 Exercise

Landscape Ecology

Stefan Zerbe

BZ E1.12

14:00 - 18:00 Exercise

Biologia dei Microorganismi e Microbiologia Agroambientale_Gruppo_A

Lorenzo Brusetti

External Activity

14:00 - 18:00 Exercise

Management and use of agrochemicals and their fate in the environment

Youry Pii

BZ E4.11

16:00 - 18:00 Exercise

Economics for engineers

Guido Orzes

BZ E4.12

16:00 - 18:00 Exercise

Manufacturing Technology

BZ F0.01

10:00 - 12:00 Lecture

Geometria

Giovanni Modanese

BZ E3.20

10:00 - 12:00 Exercise

Strukturmechanik

Erich Wehrle

BZ E3.11

16:00 - 18:00 Exercise

Project Economics and Management

Adrianus Jan Gijsbert Silvius

BZ E3.20

16:00 - 18:00 Exercise

Landwirtschaftliche Betriebswirtschaft_Rossmanith

Jonas Rossmanith

BZ D1.01

16:00 - 18:00 Exercise

Power Production, CHP and District Heating Systems

Massimiliano Renzi

BZ E4.20

10:00 - 12:00 Lecture

Project Economics and Management

Adrianus Jan Gijsbert Silvius

BZ E5.20

10:00 - 12:00 Lecture

Wood anatomy and productive forestry

Francesco Giammarchi

BZ E5.21

10:00 - 12:00 Exercise

Fundamentals of thermo-fluid-dynamics

Francesco Patuzzi

BZ E3.12

10:00 - 12:00 Lecture

Environmental chemistry towards food processing

Youry Pii

BZ E4.12

10:00 - 12:00 Exercise

Fundamentals of Machinery and Oleodynamic_Contratto 2

BZ E4.11

10:00 - 12:00 Lecture

Applied Mechanics and Technologies for Energy Efficiency

Pasquale Russo Spena

BZ K4.04

18:00 - 20:00 Office Hour

Phytopathology

Sanja Baric

BZ C4.02

18:00 - 20:00 Office Hour

Project Economics and Management

Adrianus Jan Gijsbert Silvius

BZ C4.02

18:00 - 20:00 Office Hour

Landwirtschaftliche Betriebswirtschaft_Rossmanith

Jonas Rossmanith

BZ K1.04

12:00 - 14:00 Office Hour

Wood anatomy and productive forestry

Francesco Giammarchi

BZ C4.02

13:00 - 14:00 Office Hour

Project Economics and Management

Adrianus Jan Gijsbert Silvius

BZ E3.11

13:00 - 15:00 Lecture

Innovation and authenticity for winery products_Boselli

Emanuele Boselli

BZ E4.20

18:00 - 20:00 Lecture

Pensare in modo creativo e tutelare le invenzioni

Yuri Borgianni

Freitag, 23 Nov

BZ C4.01

08:00 - 10:00 Exercise

Mathematics

Giovanni Modanese

BZ E3.22

08:00 - 10:00 Exercise

Analisi Matematica 1

Laura Levaggi

BZ E3.12

08:00 - 10:00 Lecture

Biologische Landwirtschaft

Markus Kelderer

BZ E3.11

08:00 - 10:00 Lecture

Project Economics and Management

Adrianus Jan Gijsbert Silvius

BZ E5.20

08:00 - 10:00 Exercise

Meccanica Applicata alle Macchine

Renato Vidoni

BZ E2.20

08:00 - 10:00 Lecture

Special Issues of Building Physics

Giovanni Pernigotto

BZ E5.21

08:00 - 10:00 Lecture

Fundamentals of thermo-fluid-dynamics

Francesco Patuzzi

BZ E4.12

08:00 - 12:00 Exercise

Landscape Ecology

Stefan Zerbe

External Activity

08:30 - 12:30 Exercise

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt
Erwin Rauch

University of Trento

08:30 - 12:30 Exercise

Advanced Materials for Energy Engineering

Paolo Scardi

BZ E1.12

09:00 - 13:00 Exercise

Unit operations in food processing

Giovanna Ferrentino

BZ E3.11

10:00 - 12:00 Exercise

Project Economics and Management

Adrianus Jan Gijsbert Silvius

BZ E5.20

10:00 - 12:00 Exercise

Meccanica Applicata alle Macchine

Renato Vidoni

BZ D1.03

10:00 - 12:00 Lecture

Introduction to Information Science

Karl Dietrich von Ellenrieder

External Activity

14:00 - 18:00 Exercise

Landscape Ecology

Stefan Zerbe

BZ C4.01

10:00 - 12:00 Lecture

Nutrition and Health: the Functional Foods

Andrea Polo

BZ C4.02

10:00 - 12:00 Office Hour

Landwirtschaftliche Betriebswirtschaft_Rossmanith

Jonas Rossmanith

BZ E3.22

10:00 - 12:00 Exercise

Functional Mechanical Design for Energy Efficiency

BZ D0.03

10:00 - 12:00 Lecture

Informatica applicata per l'agricoltura e l'ambiente

Andrea Dell'Agnese

BZ E3.22

10:00 - 12:00 Exercise

Applied Mechanics and Technologies for Energy Efficiency

Roberto Belotti

BZ K2.08

12:30 - 14:00 Office Hour

Automatic Control

Karl Dietrich von Ellenrieder

External Activity

12:30 - 14:00 Excursion

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt

BZ E3.12

13:00 - 14:00 Office Hour

General ed Inorganic Chemistry

Michael Oberhuber

BZ C4.02

13:00 - 14:00 Office Hour

Planung und ländliches Bauwesen

Sepp Wachtler

BZ C4.02

13:00 - 14:00 Office Hour

Topografia e rappresentazione del territorio

Andrea Dell'Agnese

BZ C4.02

14:00 - 15:00 Office Hour

Informatica applicata per l'agricoltura e l'ambiente

Andrea Dell'Agnese

BZ C4.01

14:00 - 16:00 Exercise

Mathematics

Giovanni Modanese

BZ E4.11

14:00 - 16:00 Office Hour

Product Design

Simone Bellan

BZ F0.03

14:00 - 16:00 Lecture

Industrie Agrarie

Emanuele Boselli

BZ E3.22

14:00 - 16:00 Lecture

Economics for engineers

Guido Orzes

BZ E4.12

14:00 - 16:00 Lecture

System- und Regelungstheorie

Angelika Peer

BZ C2.02

14:00 - 16:00 Lecture

Planung und ländliches Bauwesen

Sepp Wachtler

BZ E1.12

14:00 - 16:00 Exercise

General ed Inorganic Chemistry- Gruppo A

Michael Oberhuber

BZ E3.31

14:00 - 18:00 Lecture

Mappatura del pericolo: modellazione dei processi idro-geomorfologici

Michele Larcher

BZ K0.06

07:00 - 08:00 Office Hour

Meccanica Applicata alle Macchine

Renato Vidoni

External Activity

07:00 - 08:30 Excursion

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt

BZ E5.22

16:00 - 18:00 Lecture

Product Design

Simone Bellan

BZ E3.20

16:00 - 18:00 Exercise

Economics for engineers

Guido Orzes

BZ E5.21

16:00 - 18:00 Lecture

System- und Regelungstheorie

Angelika Peer

BZ E1.12

16:00 - 18:00 Exercise

General ed Inorganic Chemistry- Gruppo A

Michael Oberhuber

BZ E5.22

18:00 - 20:00 Office Hour

Product Design

Simone Bellan

Samstag, 24 Nov

BZ E2.20

10:00 - 12:00 Exercise

Product Design

Simone Bellan

BZ E2.20

08:00 - 10:00 Exercise

Product Design

Simone Bellan

BZ E3.31

09:00 - 13:00 Lecture

Mappatura del pericolo: modellazione dei processi idro-geomorfologici

Montag, 26 Nov

BZ E5.22

14:00 - 16:00 Lecture

Mechanics and Structural Design for Energy Engineering

Nicola Tondini

BZ E3.22

14:00 - 16:00 Exercise

Fondamenti di Idrologia e Idraulica Agraria e Forestale

Andrea Andreoli

BZ C2.02

08:00 - 10:00 Lecture

Soil and water management in grapevine production

Damiano Zanotelli

BZ E4.20

08:30 - 10:30 Exercise

System- und Regelungstheorie

Angelika Peer

BZ E5.21

14:00 - 18:00 Lecture

Advanced English (C1 level)

Valentina Adami

BZ E1.12

14:00 - 18:00 Exercise

Chemistry of fertilizers and mineral nutrition of grapevine

Stefano Cesco

BZ E5.20

14:00 - 18:00 Lecture

Industrial Accounting and Management (Accounting, Finance, Investment)_Bottacin

Fabrizio Bottacin

BZ C4.02

16:00 - 17:00 Office Hour

Angewandte Statistik

Hermann Atz

BZ E3.20

16:00 - 18:00 Exercise

Mathematics

Giovanni Modanese

BZ E3.22

16:00 - 18:00 Lecture

Industrie Agrarie

Emanuele Boselli

BZ E4.22

16:00 - 18:00 Exercise

Analisi Matematica 1

Laura Levaggi

BZ E4.20

16:00 - 18:00 Exercise

Logistics and Transport

Vittorio Franzellin

BZ E3.11

16:00 - 18:00 Lecture

Viehzucht und Tierhaltung

Matthias Gauly

BZ F0.01

10:00 - 12:00 Lecture

Unit operations in food processing

Giovanna Ferrentino

BZ C2.02

10:00 - 12:00 Lecture

Sensory analysis approaches for mountain wines

Emanuele Boselli

BZ F0.01

16:00 - 18:00 Lecture

Material Science and Technology

Stefano Rossi

BZ E2.20

16:00 - 18:00 Exercise

Hydraulic and Pneumatic Automation Technologies

Carlo Maria Rozzi De Hieronymis

BZ E5.22

16:00 - 18:00 Lecture

Mechanics and Structural Design for Energy Engineering

Nicola Tondini

BZ E4.20

10:30 - 12:30 Lecture

System- und Regelungstheorie

Angelika Peer

BZ E2.20

11:00 - 13:00 Lecture

Advanced Scientific English

Valentina Adami

BZ E3.12

18:00 - 19:00 Office Hour

General ed Inorganic Chemistry

Michael Oberhuber

BZ C4.02

18:00 - 19:00 Office Hour

Hydraulic and Pneumatic Automation Technologies

Carlo Maria Rozzi De Hieronymis

BZ C4.02

18:00 - 19:00 Office Hour

Industrial Accounting and Management (Accounting, Finance, Investment)_Bottacin

Fabrizio Bottacin

BZ E5.20

13:00 - 14:00 Office Hour

Hydraulic and Pneumatic Automation Technologies

Carlo Maria Rozzi De Hieronymis

BZ E3.12

13:00 - 15:00 Lecture

Innovation and authenticity for winery products_Boselli

Emanuele Boselli

BZ E3.20

14:00 - 16:00 Exercise

Statistik

Hermann Atz

BZ E4.20

14:00 - 16:00 Lecture

Logistics and Transport

Vittorio Franzellin

BZ K3.01

18:00 - 20:00 Office Hour

Logistics and Transport

Vittorio Franzellin

18:00 - 20:00 Office Hour

Material Science and Technology

Stefano Rossi

BZ E3.11

14:00 - 16:00 Lecture

Viehzucht und Tierhaltung

Matthias Gauly

BZ E3.20

14:00 - 16:00 Exercise

Angewandte Statistik Gruppe B

Hermann Atz

BZ D1.02

14:00 - 16:00 Lecture

General ed Inorganic Chemistry

Michael Oberhuber

BZ F0.01

14:00 - 16:00 Lecture

Material Science and Technology

Stefano Rossi

BZ E2.20

14:00 - 16:00 Lecture

Hydraulic and Pneumatic Automation Technologies

Carlo Maria Rozzi De Hieronymis

Feedback / Infoanfrage