Skip to content

Free University of Bozen - Bolzano

Orari delle lezioni

Non ci sono filtri attivi su questa pagina

Martedì, 23 Apr

BZ E5.20

08:00 - 10:00 Lecture

Mobile Robotics

Karl Dietrich von Ellenrieder

BZ D0.02

08:00 - 10:00 Lecture

Italiano Tecnico

Marco Cagol

BK A1.07

08:00 - 10:00 Lecture

NATECH BK_L- Analisi Matematica II

Maria Letizia Bertotti

BZ E3.22

08:00 - 10:00 Exercise

Agricultural and Forest Entomology_Group_B

Sergio Angeli

BZ E2.31

08:00 - 12:00 Exercise

Chimica organica_gruppo A

Stefano Benini

BZ E5.22

09:00 - 12:00 Lecture

Agricultural Systems in Mountan Areas_Livestock management in mountain aereas

Matthias Gauly

BK A1.07

10:00 - 11:00 Lecture

NATECH BK_L- Physik I

Angelika Peer

BZ F0.01

10:00 - 12:00 Lecture

Physics

Luisa Petti

BZ E4.22

10:00 - 12:00 Lecture

Physik I

Angelika Peer

BZ E3.12

10:00 - 12:00 Lecture

Fruit Production and Viticulture

Carlo Andreotti

BZ E3.11

10:00 - 12:00 Exercise

Purchasing and Supply Management

Ivan Ferretti

BZ D0.02

10:00 - 12:00 Office Hour

Advanced geomatics and environmental impact assessment_Advanced_Geomatics

Andrea Antonello

BK A1.07

11:00 - 12:00 Exercise

NATECH BK_EXE- Physik I

Angelika Peer

BZ K2.08

12:00 - 13:00 Office Hour

Mobile Robotics

Karl Dietrich von Ellenrieder

BZ E4.22

12:00 - 14:00 Lecture

Physik I

Angelika Peer

BK A1.07

12:00 - 14:00 Lecture

NATECH BK_L- Physik I

Angelika Peer

BZ C4.01

14:00 - 16:00 Lecture

Agrarrecht

Georg Miribung

BZ E4.31

14:00 - 16:00 Exercise

English Specialized_AGR

Jemma F. Prior

BZ E4.11

14:00 - 16:00 Lecture

Fundamentals of programming

Nicolas Troquard

BZ E5.22

14:00 - 16:00 Lecture

Industrial Automation and Mechatronics II

Sandro Calligaro

BZ E3.12

14:00 - 16:00 Lecture

Management of mountain rivers_Hydromorphology_of_mountain_rivers

Francesco Comiti

BZ E1.12

14:00 - 18:00 Exercise

Ecologia agraria e principi di agronomia

Massimo Tagliavini

BZ E4.12

16:00 - 18:00 Exercise

Fundamentals of programming

Nicolas Troquard

BZ E5.22

16:00 - 18:00 Lecture

Industrial Automation and Mechatronics I

Renato Vidoni

BZ E3.12

16:00 - 18:00 Lecture

Forest planning and protection forestry_Protection forestry

Giustino Tonon

Mercoledì, 24 Apr

BZ E3.12

08:00 - 10:00 Lecture

Fruit Production and Viticulture

Carlo Andreotti

BZ E3.22

08:00 - 10:00 Lecture

Electric Power Conversion Equipment

Sandro Calligaro

BZ E2.20

08:00 - 10:00 Lecture

Management of mountain rivers_Flood risk mitigation

Francesco Comiti

BZ E2.31

08:00 - 12:00 Exercise

Chimica organica_gruppo B

Stefano Benini

BZ E1.12

08:00 - 12:00 Exercise

Analytische Chemie für Agrarprodukte und Lebensmittel

Tanja Mimmo

BZ F0.01

10:00 - 12:00 Exercise

Physics

Luisa Petti

BZ E3.12

10:00 - 12:00 Lecture

English Specialized_AGR

Jemma F. Prior

BZ E5.20

10:00 - 12:00 Office Hour

Meccanica Applicata alle Macchine

Renato Vidoni

BK A1.07

10:00 - 12:00 Lecture

NATECH BK_L- Analisi Matematica II

Maria Letizia Bertotti

BZ E3.22

10:00 - 12:00 Exercise

Electric Power Conversion Equipment

Sandro Calligaro

BZ E4.23

10:00 - 12:00 Lecture

Industrieanlagen und Arbeitssicherheit

Patrick Dallasega

BZ E4.20

10:00 - 12:00 Lecture

Forest planning and protection forestry_Forest harvesting and logistics

Raimondo Gallo

BZ D1.01

12:00 - 14:00 Lecture

Physik I

Angelika Peer

BK A1.07

12:00 - 14:00 Lecture

NATECH BK_L- Physik I

Angelika Peer

BZ C4.02

13:00 - 14:00 Office Hour

Ecosystem Restoration and rural appraisal

Mauro Masiero

BZ D1.02

14:00 - 16:00 Lecture

Arboricoltura generale

Massimo Tagliavini

BZ C4.01

14:00 - 16:00 Lecture

27202_Introduction to Family Business Management

Alfredo De Massis

BZ E3.11

14:00 - 16:00 Lecture

Ecosystem Restoration and rural appraisal_Rural appraisal

Mauro Masiero

BZ E2.31

14:00 - 18:00 Exercise

Chimica organica_gruppo C

Stefano Benini

External Activity

14:00 - 18:00 Exercise

Fruit Production and Viticulture

Carlo Andreotti

BZ C1.01

16:00 - 18:00 Lecture

Agricultural and Forest Entomology

Sergio Angeli

BZ E5.20

16:00 - 18:00 Lecture

Industrieanlagen und Arbeitssicherheit

Patrick Dallasega

BZ E5.12b

16:00 - 18:00 Office Hour

27202_Introduction to Family Business Management

Alfredo De Massis

BZ E3.11

16:00 - 18:00 Exercise

Ecosystem Restoration and rural appraisal_Rural appraisal

Mauro Masiero

BZ D0.02

08:00 - 10:00 Lecture

English Specialized

Jemma F. Prior

Venerdì, 26 Apr

BZ E4.22

15:00 - 16:00 Office Hour

Estimo generale e speciale

Giovanni Battista Cipolotti

BZ E5.20

16:00 - 18:00 Exercise

Mobile Robotics

Karl Dietrich von Ellenrieder

BZ E4.12

16:00 - 18:00 Lecture

PLM Product Life Cycle Management

Vittorio Franzellin

External Activity

08:00 - 13:00 Exercise

Agricultural Systems in Mountan Areas_Livestock management in mountain areas

Matthias Gauly

BZ P1.04

10:00 - 12:00 Office Hour

English Specialized

Jemma F. Prior

BZ E4.11

10:00 - 12:00 Exercise

Lingua specialistica Italiano

Paolo Nitti

BZ E4.22

10:00 - 13:00 Lecture

Estimo generale e speciale

Giovanni Battista Cipolotti

BZ E4.11

08:00 - 10:00 Lecture

Lingua specialistica Italiano

Paolo Nitti

BZ E4.22

13:00 - 14:00 Office Hour

Estimo generale e speciale

Giovanni Battista Cipolotti

BZ E4.11

14:00 - 15:00 Exercise

Estimo generale e speciale

Giovanni Battista Cipolotti

BZ E3.12

14:00 - 16:00 Lecture

Zoologie

Matthias Gauly

BZ E4.12

14:00 - 16:00 Lecture

Mobile Robotics

Karl Dietrich von Ellenrieder

BZ E4.11

14:00 - 16:00 Lecture

Lingua specialistica Italiano

Paolo Nitti

BZ K3.01

14:00 - 16:00 Office Hour

PLM Product Life Cycle Management

Vittorio Franzellin

Lunedì, 29 Apr

BZ L6.00

13:00 - 14:00 Office Hour

The food - human axis for driving the gut microbiome

Marco Gobbetti

BZ D1.02

14:00 - 16:00 Lecture

Fisica Tecnica

Marco Baratieri

BZ E4.22

14:00 - 16:00 Exercise

Analisi Matematica II

Maria Letizia Bertotti

BZ D0.02

14:00 - 16:00 Lecture

Building HVAC Systems

Paolo Baggio

16:00 - 17:00 Office Hour

Advanced applications of fluid mechanics

Michele Larcher

BK A1.07

14:00 - 16:00 Exercise

NATECH BK_EXE- Analisi Matematica II

Maria Letizia Bertotti

BZ E5.20

14:00 - 16:00 Lecture

Forest planning and protection forestry_Forest inventories

Maurizio Ventura

BZ E5.22

14:00 - 16:00 Lecture

Agricultural Systems in Mountan Areas_Livestock management in mountain aereas

Matthias Gauly

BZ E4.11

16:00 - 18:00 Exercise

Operations research

Valentina Morandi

BZ D0.02

16:00 - 18:00 Lecture

Building HVAC Systems

Paolo Baggio

BZ E5.20

16:00 - 18:00 Exercise

Nature conservation and management_Wildlife management

Stefano Filacorda

BZ E5.21

16:00 - 18:00 Lecture

Agricultural Systems in Mountan Areas_Mountain Agriculture

Damiano Zanotelli

BZ E1.12

14:00 - 18:00 Exercise

Chimica organica_gruppo A

Stefano Benini

BZ NOI A2.2.26

14:00 - 18:00 Exercise

The food - human axis for driving the gut microbiome

Marco Gobbetti

BZ L6.00

18:00 - 19:00 Office Hour

The food - human axis for driving the gut microbiome

Marco Gobbetti

BZ C4.02

18:00 - 19:00 Office Hour

Nature conservation and management_Wildlife management

Stefano Filacorda

BZ E4.20

10:00 - 12:00 Lecture

Chemometric approaches to study the chemical and sensory markers of food processing

Edoardo Longo

BZ E2.31

14:00 - 18:00 Exercise

Biochemistry and physiology of agricultural plants_Group_A

Stefano Cesco

Martedì, 30 Apr

BK A1.07

08:00 - 10:00 Lecture

NATECH BK_L- Analisi Matematica II

Maria Letizia Bertotti

BZ C4.01

08:00 - 10:00 Lecture

Biochemistry and physiology of agricultural plants

Stefano Cesco

BZ E5.20

08:00 - 10:00 Exercise

Nature conservation and management_Wildlife management

Stefano Filacorda

BZ E1.12

08:00 - 12:00 Exercise

Chimica organica_gruppo B

Stefano Benini

BZ D1.02

08:00 - 10:00 Lecture

Fisica Tecnica

Marco Baratieri

BZ D0.02

08:00 - 10:00 Lecture

Italiano Tecnico

Marco Cagol

BZ E2.20

08:00 - 10:00 Exercise

Silviculture_Ventura

Maurizio Ventura

BZ E4.22

08:00 - 10:00 Lecture

Analisi Matematica II

Maria Letizia Bertotti

BZ E5.20

10:00 - 12:00 Lecture

Industrieanlagen und Arbeitssicherheit

Patrick Dallasega

BZ E5.21

10:00 - 12:00 Lecture

Forest planning and protection forestry_Forest harvesting and logistics

Raimondo Gallo

BZ E5.22

10:00 - 12:00 Lecture

Agricultural Systems in Mountan Areas_Livestock management in mountain aereas

Matthias Gauly

BZ D1.01

12:00 - 13:00 Exercise

Physik I

Angelika Peer

BK A1.07

12:00 - 13:00 Lecture

NATECH BK_L- Physik I

Angelika Peer

BZ K1.06

12:00 - 13:00 Office Hour

Elettrotecnica/Macchine elettriche

Omar Bottesi

BZ D1.01

13:00 - 14:00 Lecture

Physik I

Angelika Peer

BK A1.07

13:00 - 14:00 Exercise

NATECH BK_EXE- Physik I

Angelika Peer

BZ D1.02

14:00 - 16:00 Lecture

Fisica Tecnica

Marco Baratieri

BZ F0.01

14:00 - 16:00 Lecture

Fundamentals of programming

Nicolas Troquard

BZ E4.23

14:00 - 16:00 Lecture

Reaction kinetics in food processing

Matteo Mario Scampicchio

BZ D0.02

14:00 - 16:00 Lecture

Advanced Applications of Building Physics

Andrea Gasparella

BZ C4.01

14:00 - 16:00 Lecture

Biochemistry and physiology of agricultural plants

Stefano Cesco

BZ E4.12

14:00 - 16:00 Lecture

Advanced methods for fluid machine design_Muhasilovic

Medzid Muhasilovic

BZ E5.21

14:00 - 16:00 Lecture

Management of mountain rivers_Hydromorphology_of_mountain_rivers

Francesco Comiti

BZ E5.20

14:00 - 16:00 Lecture

Sustainable development of mountain areas_Economic development of rural areas

Christian Fischer

BZ E1.12

14:00 - 18:00 Exercise

Chimica organica_gruppo C

Stefano Benini

BZ E4.12

16:00 - 18:00 Lecture

Energetics

Marco Baratieri

BZ E5.22

16:00 - 18:00 Exercise

Rural Technology Systems

Fabrizio Mazzetto

BZ E4.11

16:00 - 18:00 Lecture

Fundamentals of programming

Nicolas Troquard

BZ C4.01

16:00 - 18:00 Lecture

Agricultural Economics and Policy

Christian Fischer

BZ E4.20

16:00 - 18:00 Lecture

Elettrotecnica/Macchine elettriche

Omar Bottesi

BZ D0.02

16:00 - 18:00 Exercise

Advanced Applications of Building Physics

Andrea Gasparella

BZ E2.20

16:00 - 18:00 Lecture

Forest planning and protection forestry_Protection forestry

Giustino Tonon

BZ E4.23

16:00 - 18:00 Lecture

The natural microbial starters for innovation and authenticity

Raffaella Di Cagno

BZ E3.11

09:00 - 13:00 Lecture

Food-human axis: the gut microbiome

Marco Gobbetti

BZ E2.31

09:00 - 13:00 Exercise

The natural microbial starters for innovation and authenticity

Raffaella Di Cagno

BZ F0.01

10:00 - 12:00 Lecture

Physics

Luisa Petti

BZ E4.22

10:00 - 12:00 Exercise

Physik I

Angelika Peer

BZ E4.11

10:00 - 12:00 Lecture

Fluidmechanik

Michele Larcher

BZ E4.12

10:00 - 12:00 Lecture

Operations research

Valentina Morandi

BZ D0.02

10:00 - 12:00 Lecture

Technisches Deutsch

Renata Cavosi

BZ E2.20

10:00 - 12:00 Lecture

Silviculture_Ventura

Maurizio Ventura

BK A1.07

10:00 - 12:00 Lecture

NATECH BK_L- Physik I

Angelika Peer

BZ C4.01

10:00 - 12:00 Lecture

Arboricoltura generale

Massimo Tagliavini

Giovedì, 02 Maggio

BK A1.07

11:00 - 12:00 Exercise

NATECH BK_EXE- Physik I

Angelika Peer

BZ E4.22

12:00 - 14:00 Lecture

Physik I

Angelika Peer

BK A1.07

12:00 - 14:00 Exercise

NATECH BK_EXE- Physik I

Angelika Peer

BZ C4.02

13:00 - 14:00 Office Hour

Fisica

Luca Salasnich

External Activity

13:00 - 14:00 Office Hour

Silviculture and grassland management

Giovanni Peratoner

BZ C4.02

13:00 - 14:00 Office Hour

Advanced geomatics and environmental impact assessment_Environmental impact assessment

Davide Geneletti

BZ E3.12

14:00 - 16:00 Exercise

Fisica

Luca Salasnich

BZ D1.02

14:00 - 16:00 Exercise

Fisica Tecnica

Marco Baratieri

BZ D0.02

14:00 - 16:00 Lecture

Italiano Tecnico

Marco Cagol

BZ E4.20

14:00 - 16:00 Exercise

Produktionsplanung und –steuerung

Roland Ratschiller

BZ C4.01

14:00 - 16:00 Lecture

Agricultural and Forest Entomology

Sergio Angeli

External Activity

14:00 - 16:00 Lecture

Silviculture and grassland management

Giovanni Peratoner

BZ E4.12

14:00 - 16:00 Lecture

Industrial Automation and Mechatronics I

Renato Vidoni

BZ E5.22

14:00 - 16:00 Lecture

Electrochemical energy storage and conversion

Claudio Della Volpe

BZ E3.12

08:00 - 10:00 Lecture

Zoologie

Matthias Gauly

BZ E4.12

08:00 - 10:00 Lecture

Fluidmechanik

Michele Larcher

BZ E5.21

14:00 - 18:00 Lecture

Advanced geomatics and environmental impact assessment_Environmental impact assessment

Davide Geneletti

BZ C4.02

16:00 - 17:00 Office Hour

Italiano Tecnico

Marco Cagol

BZ E3.12

16:00 - 18:00 Exercise

Fisica

Luca Salasnich

BZ C4.01

16:00 - 18:00 Lecture

Agrarrecht

Georg Miribung

BZ E4.12

16:00 - 18:00 Lecture

Energetics

Marco Baratieri

BZ A2.16

08:00 - 10:00 Exercise

Planning and Simulation of Production and Logistics Systems

Ivan Ferretti

BZ E5.22

08:00 - 12:00 Exercise

Rural Technology Systems

Fabrizio Mazzetto

External Activity

08:00 - 12:00 Exercise

Silviculture and grassland management

Giovanni Peratoner

BZ D0.02

16:00 - 18:00 Lecture

Technisches Deutsch

Renata Cavosi

BZ D0.03

16:00 - 18:00 Office Hour

Matematical Analysis II

Francesco Bigolin

BZ E4.20

16:00 - 18:00 Exercise

Produktionsplanung und –steuerung

Roland Ratschiller

External Activity

16:00 - 18:00 Exercise

Silviculture and grassland management

Giovanni Peratoner

BZ E3.11

16:00 - 18:00 Exercise

Industrial Automation and Mechatronics I

Renato Vidoni

External Activity

09:00 - 13:00 Exercise

Forest planning and protection forestry_Forest inventories

Maurizio Ventura

BZ C4.02

18:00 - 18:30 Office Hour

Advanced geomatics and environmental impact assessment_Environmental impact assessment

Davide Geneletti

BZ C4.02

18:00 - 19:00 Office Hour

Fisica

Luca Salasnich

18:00 - 19:30 Office Hour

Produktionsplanung und –steuerung

Roland Ratschiller

BZ C4.02

18:00 - 20:00 Office Hour

Silviculture and grassland management

Giovanni Peratoner

BK A1.07

10:00 - 11:00 Lecture

NATECH BK_L- Physik I

Angelika Peer

BZ D1.01

10:00 - 12:00 Lecture

Physik I

Angelika Peer

BZ E3.11

10:00 - 12:00 Exercise

Fluidmechanik

Michele Larcher

BZ E3.20

10:00 - 12:00 Lecture

Chimica organica

Stefano Benini

BZ E4.12

10:00 - 12:00 Lecture

Fachsprache Deutsch

Renata Cavosi

BZ E5.20

10:00 - 12:00 Lecture

Operations research

Valentina Morandi

BZ D0.02

10:00 - 12:00 Lecture

Building HVAC Systems

Paolo Baggio

BZ E3.12

10:00 - 12:00 Lecture

Analytische Chemie für Agrarprodukte und Lebensmittel

Tanja Mimmo

BZ A2.16

10:00 - 12:00 Lecture

Planning and Simulation of Production and Logistics Systems

Marco Perona

Venerdì, 03 Maggio

BZ E3.22

08:00 - 11:00 Exercise

Applicazioni delle norme sull'efficienza energetica in edilizia

Giovanni Pernigotto

BZ E1.12

08:00 - 12:00 Exercise

Fruit and Vegetable Fermentation

Raffaella Di Cagno

External Activity

08:00 - 13:00 Exercise

Agricultural Systems in Mountan Areas_Livestock management in mountain areas

Matthias Gauly

BZ E4.22

15:00 - 16:00 Office Hour

Estimo generale e speciale

Giovanni Battista Cipolotti

BZ E5.22

15:00 - 19:00 Lecture

Prevenzione mediante la gestione delle foreste di protezione

Giustino Tonon

BZ E5.20

16:00 - 18:00 Exercise

Mobile Robotics

Karl Dietrich von Ellenrieder

BZ D0.02

10:00 - 12:00 Lecture

Building HVAC Systems

Paolo Baggio

BZ E4.12

10:00 - 12:00 Lecture

Genetik und Nutzpflanzenzucht

Sanja Baric

BZ E4.20

10:00 - 12:00 Exercise

Advanced methods for fluid machine design_Muhasilovic

Medzid Muhasilovic

BZ A2.16

10:00 - 12:00 Lecture

Planning and Simulation of Production and Logistics Systems

Marco Perona

BZ E2.20

10:00 - 13:00 Lecture

Estimo generale e speciale

Giovanni Battista Cipolotti

BZ D0.02

08:00 - 10:00 Lecture

Building HVAC Systems

Alessandro Prada

BZ K2.08

12:00 - 14:00 Office Hour

Mobile Robotics

Karl Dietrich von Ellenrieder

BZ E4.12

08:00 - 10:00 Lecture

Advanced methods for fluid machine design_Muhasilovic

Medzid Muhasilovic

BZ A2.16

08:00 - 10:00 Lecture

Planning and Simulation of Production and Logistics Systems

Marco Perona

BZ D0.01

12:00 - 18:00 Exam

ADMISSION TEST Faculty of Science and Technology

BZ E4.22

13:00 - 14:00 Office Hour

Estimo generale e speciale

Giovanni Battista Cipolotti

BZ E3.11

14:00 - 16:00 Lecture

Mobile Robotics

Karl Dietrich von Ellenrieder

BZ E3.20

14:00 - 16:00 Lecture

Agricultural Economics and Policy

Christian Fischer

Feedback / richiesta info