Skip to content

Free University of Bozen-Bolzano

Timetables

Thursday, 24 Sep

BZ A3.18

08:00 - 12:00 Exam

47510-Industrial Accounting and Management (Accounting, Finance, Investment)

Fabrizio Bottacin
Guido Orzes

BZ E4.21

08:00 - 16:00 Additional Activity

Faculty Council Meeting ECO

BK A1.02

08:00 - 18:00 Exam

EXAM Foreign Language "French" oral E-3

Francesca Franco

BZ D0.01

08:30 - 12:30 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Daniel Gallo

BZ F3.05

08:30 - 12:30 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Clara Piovaccari

BX A2.60

08:30 - 12:30 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2 BX

Renate Kaute

BZ C1.06

08:30 - 12:30 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Clemence Marcela Ahlig

BZ C2.04

08:30 - 12:30 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Peter Martin Marsh-Hunn

BZ A2.16

08:30 - 12:30 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b-B2.2a

Michela Gardelli

BX A2.02

08:30 - 12:30 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a BX

Arndt Gerhard Kassel

BX A2.11

08:30 - 12:30 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Vemke Arnhold

BK A1.04

08:30 - 12:30 Lecture

TSE Deutsch Intensiv September A1.1 – A1.2

Eva Strauß

BK A2.09

08:30 - 12:30 Lecture

TSE Deutsch Intensiv September B1.1a – B1.1b – B1.2a

Iris Gasser

BK A1.03

08:30 - 12:30 Lecture

TSE Deutsch Intensiv September B2.1a – B2.1b – B2.2a

Sarah Josefine Jacqueline Fahrländer

BK A2.02

08:30 - 12:30 Lecture

TSE English intensive course September B2.1a – B2.1b – B2.2a

Scott Alan Stuart

BZ C4.06

08:45 - 12:45 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Laura Cont

BZ F4.01

08:45 - 12:45 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Teresa Anna Pellegrino

BZ F1.01

08:45 - 12:45 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Matthias Probst

BZ F2.01

08:45 - 12:45 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Joan Morrison Malcolm

09:00 Exam

Design & Production

Secil Ugur Yavuz

BX TEAMS

09:00 Exam

EXAM: Inglese - 4. Master SFP

Graham Francis Burton
Valentina Gobbett Bamber

BZ C2.01

09:00 - 11:00 Exam

E2_25413_27237 Change Management

Christina Rothhaar

BZ F3.01

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Nadia Munter

BZ C0.06

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A2.1-A2.2

Alessandra Basile

BX A2.26

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A1.1-A12 BX

Giulia Marziale

BZ A2.15

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano B1.1a-B1.1b-B1.

Silvia Capponi

BZ C4.05

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Silvia Toniolo

BZ C2.03

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Verena Bachmann

BZ C1.05

09:00 - 13:00 Language Course

English B1.1a-B1.1b-B1.2a

Alfonso Merello Astigarraga

BX A2.21

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Nicola Vuokko Ingham

BX A2.35

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Claudia Bellumori

BZ D1.03

09:15 - 13:15 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Sabine Christine Stricker

BZ A3.15

09:15 - 13:15 Language Course

English A1.1-A2.1

Silvia Montanari

BZ F1.06

09:15 - 13:15 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Cristina Algranati

BZ F2.06

09:15 - 13:15 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Peter James Brannick

BX TEAMS

09:30 Exam

EXAM: Praktikum - Tirocinio - SA (51020 & 51044)

Sabina Frei
Urban Nothdurfter

BX TEAMS

09:30 Exam

EXAM: Orientierungspraktikum- 1. SJ Sozialarbeit (51078)

Sabina Frei
Urban Nothdurfter

10:00 - 14:00 Exam

Typography and Graphics - Group F

Birgitta Johanna Homburger

BZ D1.03

10:00 - 12:00 Exam

EXAM2 Profili costituzionali del Trentino Alto Adige/Südtirol

Monica Rosini

BZ A5.18

10:00 - 12:00 Exam

Exam2-27071 Finance of Regional and Local Administrations (Project Financing)

Claudia Curi

BZ E2.20

10:00 - 13:00 Exam

43070 Freshwater Ecosystems

Andrea Andreoli
Silvia Pioli

BX Wird noch mitgeteilt - da definire

10:00 - 13:00 Internship

Tirocinio indiretto 4 - 5° anno Master SFP

da definire //

10:30 - 18:00 Exam

Interior & Exhibit Design - Group 1

Nina Bassoli
Roberto Gigliotti

10:30 - 18:00 Exam

Interior & Exhibit Design - Group 2

Davide Tommaso Ferrando

BZ C2.01

11:00 - 14:00 Exam

Fruit Production and Viticulture

Carlo Andreotti

BX TEAMS

11:30 Exam

EXAM old: Psicologia dell'educazione, dell'apprendimento e benessere e igiene - 3. Master SFP

Antonella Brighi
Carmine Mazzia
Livia Taverna

BZ E5.10a

13:00 - 14:00 Office Hour

27071_R- Finance of regional and Local Administrations (Project Financing)

Claudia Curi

BZ D1.01

13:00 - 15:00 Exam

E3_27020_Diritto Tributario

Alessandra Magliaro

BZ D0.01

13:30 - 14:30 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Daniel Gallo

BZ F3.05

13:30 - 15:30 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Clara Piovaccari

BX A2.60

13:30 - 15:30 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2 BX

Renate Kaute

BZ C1.06

13:30 - 15:30 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Clemence Marcela Ahlig

BZ C2.04

13:30 - 15:30 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Peter Martin Marsh-Hunn

BZ A2.16

13:30 - 15:30 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b-B2.2a

Michela Gardelli

BX A2.02

13:30 - 15:30 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a BX

Arndt Gerhard Kassel

BX A2.11

13:30 - 15:30 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Vemke Arnhold

BK A1.04

13:30 - 15:30 Lecture

TSE Deutsch Intensiv September A1.1 – A1.2

Eva Strauß

BK A2.09

13:30 - 15:30 Lecture

TSE Deutsch Intensiv September B1.1a – B1.1b – B1.2a

Iris Gasser

BK A1.03

13:30 - 15:30 Lecture

TSE Deutsch Intensiv September B2.1a – B2.1b – B2.2a

Sarah Josefine Jacqueline Fahrländer

BK A2.02

13:30 - 15:30 Lecture

TSE English intensive course September B2.1a – B2.1b – B2.2a

Scott Alan Stuart

BZ C4.06

13:45 - 15:45 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Laura Cont

BZ F4.01

13:45 - 15:45 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Teresa Anna Pellegrino

BZ F1.01

13:45 - 15:45 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Matthias Probst

BZ F2.01

13:45 - 15:45 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Joan Morrison Malcolm

14:00 Exam

Design & Materials

Nitzan Cohen

BX TEAMS

14:00 Exam

EXAM: Psicologia dello sviluppo e pedagogica 2 - approfondimenti tematici - 2. Master SFP

Antonella Brighi
Francesca Sangiuliano Intra

BZ E5.10a

14:00 - 15:00 Office Hour

R_25415_Corporate Governance

Olga Stanislavovna Bogachek

BZ E3.08

14:00 - 15:00 Office Hour

R_25428_Diritto dei contratti internazionali

Laura Valle

BZ F3.01

14:00 - 16:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Nadia Munter

BZ C0.06

14:00 - 16:00 Language Course

Deutsch A2.1-A2.2

Alessandra Basile

BX A2.26

14:00 - 16:00 Language Course

Italiano A1.1-A12 BX

Giulia Marziale

BZ A2.15

14:00 - 16:00 Language Course

Italiano B1.1a-B1.1b-B1.

Silvia Capponi

BZ C4.05

14:00 - 16:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Silvia Toniolo

BZ C2.03

14:00 - 16:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Verena Bachmann

BZ C1.05

14:00 - 16:00 Language Course

English B1.1a-B1.1b-B1.2a

Alfonso Merello Astigarraga

BX A2.21

14:00 - 16:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Nicola Vuokko Ingham

BX A2.35

14:00 - 16:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Claudia Bellumori

BK A2.09

14:00 - 16:00 Exam

EXAM Information systems and data management E-3

Paolo Coletti

BZ D0.03

14:00 - 16:00 Exam

Exam2_27169_M1 + M2 Diritto regionale e delle autonomie

Monica Rosini

BZ A3.18

14:00 - 17:00 Exam

Cocoa and coffee fermentations

Ilaria Carafa

BZ C4.06

14:00 - 17:00 Exam

Drawing and Storytelling / Methods and techniques of representation 2

Peter Senoner

BZ E3.31

14:00 - 18:00 Exam

42171_Economics for engineers

Guido Orzes

BZ C2.01

14:00 - 18:00 Exam

47033-Nature conservation and management

Stefano Filacorda
Uta Andrea Schirpke
Camilla Wellstein

BZ D1.03

14:15 - 16:15 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Sabine Christine Stricker

BZ A3.15

14:15 - 16:15 Language Course

English A1.1-A2.1

Silvia Montanari

BZ F1.06

14:15 - 16:15 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Cristina Algranati

BZ F2.06

14:15 - 16:15 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Peter James Brannick

University of Trento

14:30 - 17:30 Lecture

45528 - Building HVAC Systems - Baggio

Paolo Baggio

BZ E3.10

15:00 - 16:00 Office Hour

Office_27235_27175M1_Foundations of Entrepreneurship

Christian Manfred Lechner

BX Wird noch mitgeteilt - da definire

15:00 - 17:00 Exam

EXAM: Storia della comunità di Fassa

Cesare Bernard

BZ D0.02

15:00 - 18:00 Exam

42163 - Lingua specialistica Italiano

Paolo Nitti

BZ C0.06

16:00 - 17:00 Language Course

Deutsch A2.1-A2.2

Alessandra Basile

BZ C4.05

16:00 - 17:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Silvia Toniolo

BZ D1.01

16:00 - 18:00 Exam

E2-27013_Marketing

Frieda Raich

BZ E3.10

17:00 - 18:00 Office Hour

R_25413_27237 Change Management

Christina Rothhaar

17:00 - 19:00 Office Hour

27356 Mathematics for Economists (contemp. 27042)

Yuriy Kaniovskyi

17:00 - 19:00 Office Hour

27042 Mathematics B for PPE M2 (Mathematics for PPE)

Yuriy Kaniovskyi