Skip to content

Free University of Bozen - Bolzano

Stundenpläne

Mittwoch, 18 Sep

BZ E3.20A+B

08:00 - 12:00 Exam

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt

BZ K3.07

08:00 - 13:00 Exam

Meccanica Applicata alle Macchine

Renato Vidoni

BZ D1.03

08:00 - 20:00 Exam

E2-27158-EFL-Spec Lang course for Eco-Advanced-oral

Jemma F. Prior
Anita Rani Sunda

BZ D1.03

08:00 - 20:00 Exam

Exam3 oral 27122 English Foreign Language - Advanced SpecLangCourse

Jemma F. Prior
Anita Rani Sunda

BK A0.15

08:30 - 10:30 Exam

EXAM Marketing Research: Methods and Tools E-3

Serena Volo

BZ E4.31

08:30 - 12:30 Exam

Ecosystem Restoration and rural appraisal

Mauro Masiero
Stefan Zerbe

BX A0.50

09:00 Exam

EXAM: Geografie und Didaktik der Geographie (mündlich)

Daniele Ietri
Herbert Wilhelm Wagner

09:00 - 18:00 Workshop

INTENSIVSPRACHKURSE (keine Aktivitäten)

09:00 - 18:00 Additional Activity

Corsi di lingua obbligatori - Centro linguistico

BK A1.09

09:00 - 10:00 Office Hour

R- Distributionskanäle und Mittler im Tourismus

Torsten Busacker

BX A0.50

09:00 - 12:00 Exam

EXAM: Didaktik der Geschichte und Geographie 1 - Grundlagen (schriftlich)

Paula Mulser
Norbert Parschalk
Herbert Wilhelm Wagner

BZ E4.11

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Laura Cont

BZ E4.12

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Sabine Christine Stricker

BZ E4.20

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Daniel Gallo

BZ E4.23

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Jessica Munter

BZ A3.17

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A2.1-A2.2

Alessandra Basile

BZ C2.02

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Matthias Probst

BZ E4.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Renate Koroschetz
Brigitte Widmann

BZ A3.16

09:00 - 13:00 Language Course

English A2.1-A2.2

Silvia Montanari

BZ E2.20

09:00 - 13:00 Language Course

English C1.1-C1.2

Mary Elisabeth Adams

BZ C3.06

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Teresa Anna Pellegrino

BZ C4.01

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Mimma Diaco

BZ A3.15

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A2.1-A2.2

Alberta Battisti

BZ A5.18

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Anastasia Polina Cobet

BZ E3.31

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Clemence Marcela Ahlig

BZ E2.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b

Cristina Algranati

BZ E5.21

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b

Valentina Adami

BZ E5.22

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.2a-B2.2b

Nicola Vuokko Ingham

BZ C2.06

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Clara Piovaccari

BZ A2.16

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b

Claudia Bellumori

BX A1.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2 BX

Renate Kaute

BX A1.11

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

Silvia Capponi

BX A1.06

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b BX

Angelika Fuchs

BX A1.05

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

BZ E5.20

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Sarah Sailer

BZ F0.03

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Kerstin Eisert

BZ E3.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Vemke Arnhold

BZ F0.01

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Marjan Asgari

BZ A3.18

09:00 - 13:00 Language Course

English B1.1a-B1.1b-B1.2a

Peter James Brannick

BZ E3.11

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Kim Anne Barchi

BZ E3.12

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Alfonso Merello Astigarraga

BZ D0.03

09:00 - 13:00 Exam

Chimica organica (written)

Stefano Benini

BZ A2.15

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano B1.1a-B1.1b-B1.2a

Maurizio Sarcoli

BZ A2.17

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b-B2.2a

Annalisa Iannelli

BX A1.36

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Arndt Gerhard Kassel

BX A2.01

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Scott Alan Stuart

BX A2.15

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a BX

Marcus Köhler

BK A1.03

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv B2.1a – B2.1b – B2.2a

Dietmar Engelbert Heinrich

BK A1.04

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv September A1.1 – A1.2

Sarah Josefine Jacqueline Fahrländer

BZ D0.02

09:00 - 13:00 Exam

Microbiologia e Tecnologie Alimentari (Food)

Raffaella Di Cagno
Matteo Mario Scampicchio

BK A1.02

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Italiano intensivo B2.1a - B2.1b - B2.2a

Antonella Cipriani

BK A2.09

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Italiano intensivo settembre A1.1 – A1.2

Marco Bistacchia

BK A2.02

09:00 - 13:00 Lecture

TSE English intensive course September B2.1a – B2.1b – B2.2a

Maria Chiara Rusca

BZ E5.08

10:00 - 12:00 Office Hour

Review exam_27182 Innovation Management

Alessandro Narduzzo

BZ D1.01

10:00 - 12:00 Exam

EXAM 4_27193_Diritto bancario e finanziario

Stefano Lombardo

BK A0.15

10:30 - 12:30 Exam

EXAM Gestione delle infrastrutture per lo sport e gli eventi E-2

Serena Volo

BX A0.50

12:00 - 13:30 Exam

EXAM: Südtiroler Zeitgeschichte und ihre Didaktik Lab. (Wahlfach) (schriftlich)

Norbert Parschalk

BX A1.50

13:00 - 18:00 Exam

EXAM: Didattica della storia e della geografia 1 - Fondamenti - 2. Master SFP

Andrea Di Michele
Daniele Ietri
Ivo Mattozzi
Maria Teresa Rabitti
Antonella Tiburzi

BZ E2.03

13:30 - 14:30 Office Hour

27084-Advanced Data Analysis

Paolo Coletti

BZ E2.03

13:30 - 14:30 Office Hour

25418 Data Analytics, Big Data and Blockchain

Paolo Coletti

BZ E2.03

13:30 - 14:30 Office Hour

27000 Information Systems and Data Management

Paolo Coletti

BX A1.34

14:00 Exam

EXAM: Didattica della natura inorganica (fisica) - 4. Master SFP

Federico Corni

BK A1.09

14:00 - 15:00 Office Hour

R- Information systems and data management

Alessio Brutti

BZ C1.01

14:00 - 15:00 Exam

Theorie des sozialen Wandels - written for non attending students

Andreas Bernhard Josef Metzner-Szigeth

BZ D1.01

14:00 - 16:00 Exam

E2_27231_Microeconomics

Alexander Moradi

BZ D0.02

14:00 - 16:00 Exam

E2-Artificial Intelligence

Enrico Franconi

BZ D1.01

14:00 - 16:00 Exam

EXAM 3 - 25420 M1 Microeconomics

Alexander Moradi

BZ E4.31

14:00 - 17:00 Exam

E3-Intelligent Agents

Paolo Felli

BX A2.24

14:00 - 17:00 Exam

EXAM: Fondamenti della matematica e didattica I - 2. Master SFP non rimodulato (debito; codice: 11314, 13110)

Giorgio Bolondi

BZ E4.11

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Laura Cont

BZ E4.12

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Sabine Christine Stricker

BZ E4.20

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Daniel Gallo

BZ E4.23

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Nadia Munter

BZ A3.17

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A2.1-A2.2

Alessandra Basile

BZ C2.02

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Matthias Probst

BZ E4.22

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Renate Koroschetz
Brigitte Widmann

BZ A3.16

14:00 - 18:00 Language Course

English A2.1-A2.2

Silvia Montanari

BZ E2.20

14:00 - 18:00 Language Course

English C1.1-C1.2

Mary Elisabeth Adams

BZ C3.06

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Teresa Anna Pellegrino

BZ C4.01

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Mimma Diaco

BZ A3.15

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A2.1-A2.2

Alberta Battisti

BZ A5.18

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Anastasia Polina Cobet

BZ E3.31

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Clemence Marcela Ahlig

BZ E2.22

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b

Petra Sandri

BZ E5.21

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b

Valentina Adami

BZ E5.22

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.2a-B2.2b

Nicola Vuokko Ingham

BZ C2.06

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Clara Piovaccari

BZ A2.16

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b

Claudia Bellumori

BX A1.22

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2 BX

Renate Kaute

BX A1.11

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

Silvia Capponi

BX A1.06

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b BX

Angelika Fuchs

BX A1.05

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

BZ E5.20

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Iris Gasser

BZ E3.20A+B

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Kerstin Eisert

BZ E3.22

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Vemke Arnhold

BZ F0.01

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Marjan Asgari

BZ A3.18

14:00 - 18:00 Language Course

English B1.1a-B1.1b-B1.2a

Peter James Brannick

BZ E3.11

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Kim Anne Barchi

BZ E3.12

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Alfonso Merello Astigarraga

BZ A2.15

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano B1.1a-B1.1b-B1.2a

Maurizio Sarcoli

BZ A2.17

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b-B2.2a

Annalisa Iannelli

BX A1.36

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Arndt Gerhard Kassel

BX A2.01

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Scott Alan Stuart

BX A2.15

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a BX

Marcus Köhler

BK A1.03

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv B2.1a – B2.1b – B2.2a

Dietmar Engelbert Heinrich

BK A1.04

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv September A1.1 – A1.2

Sarah Josefine Jacqueline Fahrländer

BK A1.02

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Italiano intensivo B2.1a - B2.1b - B2.2a

Antonella Cipriani

BK A2.09

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Italiano intensivo settembre A1.1 – A1.2

Marco Bistacchia

BK A2.02

14:00 - 18:00 Lecture

TSE English intensive course September B2.1a – B2.1b – B2.2a

Maria Chiara Rusca

BZ C1.01

15:00 Exam

Theorie des sozialen Wandels - oral for attending students

Andreas Bernhard Josef Metzner-Szigeth

BZ D0.03

16:00 - 18:00 Exercise

27401_ Prep course Economic Policy

Alessandro Fedele

BZ D1.01

16:00 - 18:00 Exam

EXAM 2 -25420 M2 Industrial Economics

Federico Boffa

BZ D0.02

16:30 - 18:30 Exam

Landscape Ecology

Stefan Zerbe

Donnerstag, 19 Sep

BZ D0.02

08:00 - 10:00 Exam

Innovationsorientierte Betriebsführung im Industriebetrieb

Dominik Matt

BZ D1.01

08:00 - 12:00 Exam

Agricultural Systems in Mountain Areas

Matthias Gauly
Damiano Zanotelli

BZ E3.20A+B

08:00 - 12:00 Exam

Applicazioni delle norme sull'efficienza energetica in edilizia

Giovanni Pernigotto

BZ-SMF

08:00 - 13:00 Exam

Industrial Automation and Mechatronics

Sandro Calligaro
Renato Vidoni

BZ D1.03

08:00 - 15:00 Exam

E2-27158-EFL-Spec Lang course for Eco-Advanced-oral

Jemma F. Prior
Anita Rani Sunda

BZ D1.03

08:00 - 15:00 Exam

Exam3 oral 27122 English Foreign Language - Advanced SpecLangCourse

Jemma F. Prior
Anita Rani Sunda

09:00 - 18:00 Workshop

INTENSIVSPRACHKURSE (keine Aktivitäten)

09:00 - 18:00 Additional Activity

Corsi di lingua obbligatori - Centro linguistico

BZ C4.05

09:00 Exam

Design & Materials

Andrea de Chirico

BZ E4.31

09:00 Exam

Hydropower and wind power Systems

Lorenzo Battisti
Maurizio Righetti

BZ E3.06

09:00 - 10:00 Office Hour

27058 Politica economica per SES

Mirco Tonin

BZ E2.06

09:00 - 10:00 Office Hour

27060 Finanzmärkte und Institutionen für ÖS

Alex Weissensteiner

BZ E4.11

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Laura Cont

BZ E4.12

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Sabine Christine Stricker

BZ E4.20

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Daniel Gallo

BZ E4.23

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Jessica Munter

BZ A3.17

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A2.1-A2.2

Alessandra Basile

BZ C2.02

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Matthias Probst

BZ E4.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Renate Koroschetz
Brigitte Widmann

BZ A3.16

09:00 - 13:00 Language Course

English A2.1-A2.2

Silvia Montanari

BZ E2.20

09:00 - 13:00 Language Course

English C1.1-C1.2

Mary Elisabeth Adams

BZ C3.06

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Teresa Anna Pellegrino

BZ C4.01

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Mimma Diaco

BZ A3.15

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A2.1-A2.2

Alberta Battisti

BZ A5.18

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Anastasia Polina Cobet

BZ E3.31

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Clemence Marcela Ahlig

BZ E2.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b

Cristina Algranati

BZ E5.21

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b

Valentina Adami

BZ E5.22

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.2a-B2.2b

Nicola Vuokko Ingham

BZ C2.06

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Clara Piovaccari

BZ A2.16

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b

Claudia Bellumori

BX A1.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2 BX

Renate Kaute

BX A1.11

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

Silvia Capponi

BX A1.06

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b BX

Angelika Fuchs

BX A1.05

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

BZ E5.20

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Sarah Sailer

BZ F0.03

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Kerstin Eisert

BZ E3.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Vemke Arnhold

BZ F0.01

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Marjan Asgari

BZ A3.18

09:00 - 13:00 Language Course

English B1.1a-B1.1b-B1.2a

Peter James Brannick

BZ E3.11

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Kim Anne Barchi

BZ E3.12

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Alfonso Merello Astigarraga

BZ A2.15

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano B1.1a-B1.1b-B1.2a

Maurizio Sarcoli

BZ A2.17

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b-B2.2a

Annalisa Iannelli

BX A1.36

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Arndt Gerhard Kassel

BX A2.01

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Scott Alan Stuart

BX A2.15

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a BX

Marcus Köhler

BK A1.03

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv B2.1a – B2.1b – B2.2a

Dietmar Engelbert Heinrich

BK A1.04

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv September A1.1 – A1.2

Sarah Josefine Jacqueline Fahrländer

BK A1.02

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Italiano intensivo B2.1a - B2.1b - B2.2a

Antonella Cipriani

BK A2.09

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Italiano intensivo settembre A1.1 – A1.2

Marco Bistacchia

BK A2.02

09:00 - 13:00 Lecture

TSE English intensive course September B2.1a – B2.1b – B2.2a

Maria Chiara Rusca

BZ C1.01

09:00 - 13:00 Exam

Agrochemicals in Vineyard pest-management and environment-landscape in mountains areas

Sanja Baric
Fabrizio Mazzetto
Youry Pii

BZ E5.23

10:00 - 11:00 Office Hour

R_25349_Diritto fallimentare_Agstner

Peter Agstner

BZ E2.01

10:00 - 11:00 Office Hour

27051 Wirtschafts- und Unternehmensethik

Ralf Lüfter

BZ E3.07

10:00 - 11:00 Office Hour

27061 Economics and politics in the public sector M2 Economic policy

Mirco Tonin

BZ O3.06 - Museum Street 54

10:00 - 12:00 Office Hour

Office_Exam_Social Entrepreneurship

Valeria Cavotta

BK A-1.02

10:00 - 12:00 Exam

EXAM Diritto economico applicato E-2

Stefano Lombardo

BX A1.34

11:00 Exam

EXAM: Didattica della natura inorganica - 3. Master SFP

Federico Corni
Gilmo Vianello

BZ O3.06 - Museum Street 54

13:00 - 15:00 Office Hour

Office_Exam_Marketing B2B and SM

Valeria Cavotta

BZ C4.06

14:00 Exam

Methods and techniques of representation 2 / oral

Peter Senoner

BZ D0.03

14:00 - 16:00 Exam

E3-Advanced Data Management Technologies

Johann Gamper

BZ E3.20A+B

14:00 - 16:00 Exam

Exam2 - 27075_Principi e laboratorio del Diritto Amministrativo

Maurizia De Bellis
Ruth Margit Volgger

BX A1.50

14:00 - 16:00 Exam

EXAM: Fondamenti della matematica e della didattica II - 4. Master SFP

Giorgio Bolondi
George Richard Paul Santi

BX A1.50

14:00 - 16:00 Exam

EXAM: Didattica della matematica e delle scienze naturali 1 - fondamenti 2. Master SFP

Giorgio Bolondi
Federico Corni
Federica Ferretti
Michele Marcaccio

BZ E4.11

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Laura Cont

BZ E4.12

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Sabine Christine Stricker

BZ E4.20

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Daniel Gallo

BZ E4.23

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Nadia Munter

BZ A3.17

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A2.1-A2.2

Alessandra Basile

BZ C2.02

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Matthias Probst

BZ E4.22

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Renate Koroschetz
Brigitte Widmann

BZ A3.16

14:00 - 18:00 Language Course

English A2.1-A2.2

Silvia Montanari

BZ E2.20

14:00 - 18:00 Language Course

English C1.1-C1.2

Mary Elisabeth Adams

BZ C3.06

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Teresa Anna Pellegrino

BZ C4.01

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Mimma Diaco

BZ A3.15

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A2.1-A2.2

Alberta Battisti

BZ A5.18

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Anastasia Polina Cobet

BZ E3.31

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Clemence Marcela Ahlig

BZ E2.22

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b

Petra Sandri

BZ E5.21

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b

Valentina Adami

BZ E5.22

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.2a-B2.2b

Nicola Vuokko Ingham

BZ C2.06

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Clara Piovaccari

BZ A2.16

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b

Claudia Bellumori

BX A1.22

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2 BX

Renate Kaute

BX A1.11

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

Silvia Capponi

BX A1.06

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b BX

Angelika Fuchs

BX A1.05

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

BZ E5.20

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Iris Gasser

BZ F0.03

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Kerstin Eisert

BZ E3.22

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Vemke Arnhold

BZ F0.01

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Marjan Asgari

BZ A3.18

14:00 - 18:00 Language Course

English B1.1a-B1.1b-B1.2a

Peter James Brannick

BZ E3.11

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Kim Anne Barchi

BZ E3.12

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Alfonso Merello Astigarraga

BZ A2.15

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano B1.1a-B1.1b-B1.2a

Maurizio Sarcoli

BZ A2.17

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b-B2.2a

Annalisa Iannelli

14:00 - 18:00 Exam

Food value chain management

Christian Fischer

BX A1.36

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Arndt Gerhard Kassel

BX A2.01

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Scott Alan Stuart

BX A2.15

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a BX

Marcus Köhler

BK A1.03

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv B2.1a – B2.1b – B2.2a

Dietmar Engelbert Heinrich

BK A1.04

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv September A1.1 – A1.2

Sarah Josefine Jacqueline Fahrländer

BK A1.02

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Italiano intensivo B2.1a - B2.1b - B2.2a

Antonella Cipriani

BK A2.09

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Italiano intensivo settembre A1.1 – A1.2

Marco Bistacchia

BK A2.02

14:00 - 18:00 Lecture

TSE English intensive course September B2.1a – B2.1b – B2.2a

Maria Chiara Rusca

BZ E3.10

16:00 - 17:00 Office Hour

27075 Principi e laboratorio del Diritto Amministrativo

Maurizia De Bellis

BZ D0.03

16:00 - 18:00 Exercise

27401_ Prep course Economic Policy

Alessandro Fedele

BZ E3.20A+B

16:00 - 18:00 Exam

Exam2_27173-27183-27184_Economics_M1+M2

Federico Boffa

Freitag, 20 Sep

BZ E3.05

08:30 - 10:30 Office Hour

27005 Einführung in die Organisation und die BWL

Michael Nippa

BZ C4.05

09:00 Exam

Design & Production

Secil Ugur Yavuz

BZ E4.11

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Laura Cont

BZ E4.12

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Sabine Christine Stricker

BZ E4.20

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Daniel Gallo

BZ E4.23

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Jessica Munter

BZ A3.17

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A2.1-A2.2

Alessandra Basile

BZ C2.02

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Matthias Probst

BZ E4.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Renate Koroschetz
Brigitte Widmann

BZ A3.16

09:00 - 13:00 Language Course

English A2.1-A2.2

Silvia Montanari

BZ E2.20

09:00 - 13:00 Language Course

English C1.1-C1.2

Mary Elisabeth Adams

BZ C3.06

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Teresa Anna Pellegrino

BZ C4.01

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Mimma Diaco

BZ A3.15

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A2.1-A2.2

Alberta Battisti

BZ A5.18

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Anastasia Polina Cobet

BZ E3.31

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Clemence Marcela Ahlig

BZ E2.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b

Cristina Algranati

BZ E5.21

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b

Valentina Adami

BZ E5.22

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.2a-B2.2b

Nicola Vuokko Ingham

BZ C2.06

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Clara Piovaccari

BZ A2.16

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b

Claudia Bellumori

BX A1.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2 BX

Renate Kaute

BX A1.11

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

Silvia Capponi

BX A1.06

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b BX

Angelika Fuchs

BX A1.05

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

BZ E5.20

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Sarah Sailer

BZ F0.03

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Kerstin Eisert

BZ E3.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Vemke Arnhold

BZ F0.01

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Marjan Asgari

BZ A3.18

09:00 - 13:00 Language Course

English B1.1a-B1.1b-B1.2a

Peter James Brannick

BZ E3.11

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Kim Anne Barchi

BZ E3.12

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Alfonso Merello Astigarraga

BZ A2.15

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano B1.1a-B1.1b-B1.2a

Maurizio Sarcoli

BZ A2.17

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b-B2.2a

Annalisa Iannelli

BX A1.36

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Arndt Gerhard Kassel

BX A2.01

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Scott Alan Stuart

BX A2.15

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a BX

Marcus Köhler

BZ E4.31

09:00 - 13:00 Exam

Genetik und Nutzpflanzenzucht

Sanja Baric

BK A1.03

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv B2.1a – B2.1b – B2.2a

Dietmar Engelbert Heinrich

BK A1.04

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv September A1.1 – A1.2

Sarah Josefine Jacqueline Fahrländer

BK A1.02

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Italiano intensivo B2.1a - B2.1b - B2.2a

Antonella Cipriani

BK A1.07

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Italiano intensivo settembre A1.1 – A1.2

Marco Bistacchia

BZ C1.01

09:00 - 13:00 Exam

Vineyard management and wine production in mountain areas

Carlo Andreotti
Emanuele Boselli
Sandro Liberatori

BK A2.02

09:00 - 13:00 Lecture

TSE English intensive course September B2.1a – B2.1b – B2.2a

Maria Chiara Rusca

09:00 - 18:00 Workshop

INTENSIVSPRACHKURSE (keine Aktivitäten)

09:00 - 18:00 Additional Activity

Corsi di lingua obbligatori - Centro linguistico

BX A1.34

09:30 Exam

EXAM: Dallo scarabocchio alle prime parole - Opzionale Master SFP

Massimo Turrini

BK A0.15

09:30 - 10:30 Additional Activity

KTM - Sitzung Führungsgremium

Thomas Bausch
Federico Boffa
Linda Osti

BZ E2.08

10:00 - 12:00 Office Hour

27001 Economics 1

Alexander Moradi

BZ D0.03

10:00 - 12:00 Exam

E2-27013_Marketing

Frieda Raich

BZ D1.01

10:00 - 12:00 Exam

E2-27032_Econometrics

Angelica Gianfreda
Francesco Ravazzolo

BZ D1.01

10:00 - 12:00 Exam

Exam2 27077 Econometrics for PPE

Anna Gloria Bille'
Francesco Ravazzolo

BZ E3.20A+B

10:00 - 13:00 Exam

Exam3-27176_Lean Entrepreneurship

Valerio Veglio

BZ E3.20A+B

10:00 - 13:00 Exam

E3-Lean Start-Up and Entrepreneurship

Xiaofeng Wang

BZ C2.03

11:00 - 12:00 Exam

Fotografia - Video / written exam

Angelo Boriolo

BZ C2.03

13:30 Exam

Fotografia - Video / oral

Angelo Boriolo

BZ E5.12b

14:00 - 15:00 Office Hour

27202_Introduction to Family Business Management

Alfredo De Massis

BZ D1.01

14:00 - 16:00 Exam

E2-27033-Econometrics and Financial Markets

Angelica Gianfreda

BZ E4.11

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Laura Cont

BZ E4.12

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Sabine Christine Stricker

BZ E4.20

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Daniel Gallo

BZ E4.23

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Nadia Munter

BZ A3.17

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A2.1-A2.2

Alessandra Basile

BZ C2.02

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Matthias Probst

BZ E4.22

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Renate Koroschetz
Brigitte Widmann

BZ A3.16

14:00 - 18:00 Language Course

English A2.1-A2.2

Silvia Montanari

BZ E2.20

14:00 - 18:00 Language Course

English C1.1-C1.2

Mary Elisabeth Adams

BZ C3.06

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Teresa Anna Pellegrino

BZ C4.01

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Mimma Diaco

BZ A3.15

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A2.1-A2.2

Alberta Battisti

BZ E3.31

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Clemence Marcela Ahlig

BZ E2.22

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b

Petra Sandri

BZ E5.21

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b

Valentina Adami

BZ E5.22

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.2a-B2.2b

Nicola Vuokko Ingham

BZ C2.06

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Clara Piovaccari

BZ A2.16

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b

Claudia Bellumori

BX A1.22

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2 BX

Renate Kaute

BX A1.11

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

Silvia Capponi

BX A1.06

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b BX

Angelika Fuchs

BX A1.05

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

BZ E5.20

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Iris Gasser

BZ F0.03

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Kerstin Eisert

BZ E3.22

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Vemke Arnhold

BZ F0.01

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Marjan Asgari

BZ A3.18

14:00 - 18:00 Language Course

English B1.1a-B1.1b-B1.2a

Peter James Brannick

BZ E3.11

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Kim Anne Barchi

BZ E3.12

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Alfonso Merello Astigarraga

BZ A2.15

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano B1.1a-B1.1b-B1.2a

Maurizio Sarcoli

BZ A2.17

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b-B2.2a

Annalisa Iannelli

BX A1.36

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Arndt Gerhard Kassel

BX A2.01

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Scott Alan Stuart

BX A2.15

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a BX

Marcus Köhler

BZ E3.20A+B

14:00 - 18:00 Exam

Purchasing and Supply Management

Ivan Ferretti

BZ E4.31

14:00 - 18:00 Exam

Industrial electrical applications

Luigi Alberti

BK A1.03

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv B2.1a – B2.1b – B2.2a

Dietmar Engelbert Heinrich

BK A1.04

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv September A1.1 – A1.2

Sarah Josefine Jacqueline Fahrländer

BK A1.02

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Italiano intensivo B2.1a - B2.1b - B2.2a

Antonella Cipriani

BK A1.07

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Italiano intensivo settembre A1.1 – A1.2

Marco Bistacchia

BK A2.02

14:00 - 18:00 Lecture

TSE English intensive course September B2.1a – B2.1b – B2.2a

Maria Chiara Rusca

BZ E5.12b

14:00 - 15:00 Office Hour

27207 Research Coaching LAB

Alfredo De Massis

BZ E5.12b

14:00 - 15:00 Office Hour

Exam review_27196 Family Business Management

Alfredo De Massis

BZ C4.05

16:00 Exam

Seminar 3: Business Practices for Design & Eco-Social Innovation

Günther Reifer

BK A2.09

16:00 - 18:00 Exam

EXAM Economia del turismo E-4

Maria Giovanna Brandano

BZ D0.03

16:00 - 18:00 Exercise

27401_ Prep course Economic Policy

Alessandro Fedele

BZ E5.05

16:00 - 19:00 Office Hour

R-27002_Mathematics for Economists B_M2 (Mathematics for Economists)

Yuriy Kaniovskyi

Samstag, 21 Sep

BZ A3.17

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A2.1-A2.2

Alessandra Basile

09:00 - 18:00 Workshop

INTENSIVSPRACHKURSE (keine Aktivitäten)

BX Wird noch mitgeteilt - da definire

10:00 - 12:00 Exam

Etnografia e antropologia visuale

Cesare Poppi

BZ A3.17

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A2.1-A2.2

Alessandra Basile

Montag, 23 Sep

BZ E3.20A+B

08:00 - 12:00 Exam

Analisi Matematica 1

Laura Levaggi

BZ E4.31

08:00 - 12:00 Exam

Fundamentals of Machine Construction and Design

Franco Concli

BZ C1.01

08:00 - 12:00 Exam

Hydraulic and Pneumatic Automation Technologies

Carlo Maria Rozzi De Hieronymis

BZ D0.03

09:00 - 12:00 Exam

Applications of fluid mechanics to energy engineering

Michele Larcher
Medzid Muhasilovic

BZ E4.11

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Laura Cont

BZ E4.12

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Sabine Christine Stricker

BZ E4.20

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Daniel Gallo

BZ E4.23

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Jessica Munter

BZ A3.17

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A2.1-A2.2

Alessandra Basile

BZ C2.02

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Matthias Probst

BZ E4.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Renate Koroschetz
Brigitte Widmann

BZ A3.16

09:00 - 13:00 Language Course

English A2.1-A2.2

Silvia Montanari

BZ E2.20

09:00 - 13:00 Language Course

English C1.1-C1.2

Mary Elisabeth Adams

BZ C3.06

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Teresa Anna Pellegrino

BZ C4.01

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Mimma Diaco

BZ A3.15

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A2.1-A2.2

Alberta Battisti

BZ D0.02

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Anastasia Polina Cobet

BZ E3.31

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Clemence Marcela Ahlig

BZ E2.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b

Cristina Algranati

BZ E5.21

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b

Valentina Adami

BZ E5.22

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.2a-B2.2b

Nicola Vuokko Ingham

BZ C2.06

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Clara Piovaccari

BZ A2.16

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b

Claudia Bellumori

BX A1.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2 BX

Renate Kaute

BX A1.11

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

Silvia Capponi

BX A1.06

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b BX

Angelika Fuchs

BX A1.05

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

BZ E5.20

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Sarah Sailer

BZ F0.03

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Kerstin Eisert

BZ E3.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Vemke Arnhold

BZ F0.01

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Marjan Asgari

BZ A3.18

09:00 - 13:00 Language Course

English B1.1a-B1.1b-B1.2a

Peter James Brannick

BZ E3.11

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Kim Anne Barchi

BZ E3.12

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Alfonso Merello Astigarraga

BZ A2.15

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano B1.1a-B1.1b-B1.2a

Maurizio Sarcoli

BZ A2.17

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b-B2.2a

Annalisa Iannelli

BX A1.36

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Arndt Gerhard Kassel

BX A2.01

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Scott Alan Stuart

BX A2.15

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a BX

Marcus Köhler

BZ K2.13

09:00 - 13:00 Exam

Reaction kinetics in food processing

Ksenia Morozova
Matteo Mario Scampicchio

BK A1.03

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv B2.1a – B2.1b – B2.2a

Dietmar Engelbert Heinrich

BK A1.04

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv September A1.1 – A1.2

Sarah Josefine Jacqueline Fahrländer

BK A1.02

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Italiano intensivo B2.1a - B2.1b - B2.2a

Antonella Cipriani

BK A1.07

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Italiano intensivo settembre A1.1 – A1.2

Marco Bistacchia

BK A2.02

09:00 - 13:00 Lecture

TSE English intensive course September B2.1a – B2.1b – B2.2a

Maria Chiara Rusca

09:00 - 18:00 Workshop

INTENSIVSPRACHKURSE (keine Aktivitäten)

09:00 - 18:00 Additional Activity

Corsi di lingua obbligatori - Centro linguistico

BZ D1.02

10:00 - 12:00 Exam

E3-Programming Paradigms

Johann Gamper

BZ D1.01

10:00 - 12:00 Exam

Exam4 27040 Wissenschaftstheorie

Ralf Lüfter

BX A1.34

10:30 Exam

EXAM: Inglese - 4. Master SFP

Graham Francis Burton
Valentina Gobbett Bamber

BX A1.34

10:30 - 12:30 Exam

EXAM: Inglese 2 - 5. Master SFP

Graham Francis Burton
Valentina Gobbett Bamber
Lynn Mastellotto

BK A1.10

10:30 - 12:30 Office Hour

R- Sport and Event marketing and sponsorship

Serena Volo

BK A2.09

10:30 - 12:30 Exam

EXAM Introduction into Tourism Management Systems E-2

Linda Osti

BZ C4.05

11:00 Exam

Tipografia e grafica - oral

Emilio Grazzi

BZ O3.06 - Museum Street 54

11:00 - 12:00 Office Hour

27028-International Marketing

Valerio Veglio

BZ A5.18

11:00 - 13:00 Exam

Exam3-27071 Finance of Regional and Local Administrations (Project Financing)

Claudia Curi

BX A1.51

11:30 Exam

EXAM: Educazione musicale - 2. Master SFP non rimodulato (debito; codice: 11313)

Paolo Somigli

BX A1.51

11:30 - 15:30 Exam

EXAM: Didattica della musica LAB 4° anno SP

Paolo Somigli

BX A1.51

11:30 - 18:00 Exam

EXAM: Pedagogia e didattica della musica e dell'arte 1 - fondamenti - 2. Master SFP

Nicola Dicecca
Giulia Gabrielli
Alessandro Luigini
Anita Macauda
Chiara Panciroli
Paolo Somigli

BZ D1.02

12:00 - 14:00 Exam

E3-Mobile Systems Engineering

Romain Robbes

BZ E4.31

12:00 - 14:00 Office Hour

R-27033-Econometrics and Financial Markets

Angelica Gianfreda

BZ E3.20A+B

13:00 - 18:00 Thesis

Thesis Defense-Rehearsal September

BZ E5.10a

14:00 - 15:00 Office Hour

27071 Finance of regional and Local Administrations (Project Financing)

Claudia Curi

BZ E3.10

14:00 - 16:00 Office Hour

R 27177 Marktforschung

Kurt Matzler

BZ D1.01

14:00 - 16:00 Exam

Exam4 27227 Philosophie der Ökonomie

Ralf Lüfter

BZ K3.07

14:00 - 17:00 Exam

Biologische Landwirtschaft

Markus Kelderer

BX A1.50

14:00 - 17:00 Exam

EXAM: Educazione artistica - 5. Master SFP

Michela Carlini
Roberto Gris
Chiara Panciroli
Starlight Vattano

BZ E4.11

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Laura Cont

BZ E4.12

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Sabine Christine Stricker

BZ E4.20

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Daniel Gallo

BZ E4.23

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Nadia Munter

BZ A3.17

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A2.1-A2.2

Alessandra Basile

BZ C2.02

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Matthias Probst

BZ E4.22

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Renate Koroschetz
Brigitte Widmann

BZ A3.16

14:00 - 18:00 Language Course

English A2.1-A2.2

Silvia Montanari

BZ E2.20

14:00 - 18:00 Language Course

English C1.1-C1.2

Mary Elisabeth Adams

BZ C3.06

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Teresa Anna Pellegrino

BZ C4.01

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Mimma Diaco

BZ A3.15

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A2.1-A2.2

Alberta Battisti

BZ D0.02

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Anastasia Polina Cobet

BZ E3.31

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Clemence Marcela Ahlig

BZ E2.22

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b

Petra Sandri

BZ E5.21

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b

Valentina Adami

BZ E5.22

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.2a-B2.2b

Nicola Vuokko Ingham

BZ C2.06

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Clara Piovaccari

BZ A2.16

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b

Claudia Bellumori

BX A1.22

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2 BX

Renate Kaute

BX A1.11

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

Silvia Capponi

BX A1.06

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b BX

Angelika Fuchs

BX A1.05

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

BZ E5.20

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Iris Gasser

BZ F0.03

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Kerstin Eisert

BZ E3.22

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Vemke Arnhold

BZ F0.01

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Marjan Asgari

BZ A3.18

14:00 - 18:00 Language Course

English B1.1a-B1.1b-B1.2a

Peter James Brannick

BZ E3.11

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Kim Anne Barchi

BZ E3.12

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Alfonso Merello Astigarraga

BZ A2.15

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano B1.1a-B1.1b-B1.2a

Maurizio Sarcoli

BZ A2.17

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b-B2.2a

Annalisa Iannelli

BX A1.36

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Arndt Gerhard Kassel

BX A2.01

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Scott Alan Stuart

BX A2.15

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a BX

Marcus Köhler

BZ D1.02

14:00 - 18:00 Exam

Management of Mountain Forests

Giustino Tonon

BK A1.03

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv B2.1a – B2.1b – B2.2a

Dietmar Engelbert Heinrich

BK A1.04

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv September A1.1 – A1.2

Sarah Josefine Jacqueline Fahrländer

BK A1.02

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Italiano intensivo B2.1a - B2.1b - B2.2a

Antonella Cipriani

BK A1.07

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Italiano intensivo settembre A1.1 – A1.2

Marco Bistacchia

BK A2.02

14:00 - 18:00 Lecture

TSE English intensive course September B2.1a – B2.1b – B2.2a

Maria Chiara Rusca

BX B4.03

14:30 - 15:16 Office Hour

Collegio dei docenti XXXIV ciclo Dozentenkollegium 34. Zyklus

Giulia Cavrini

BZ D0.03

16:00 - 18:00 Exercise

27401_ Prep course Economic Policy

Alessandro Fedele

BZ E3.10

16:00 - 18:00 Office Hour

R 27192 Dienstleistungsinnovationen

Kurt Matzler

BK A2.09

16:00 - 18:00 Exam

EXAM Tourismus und regionale Produkte E-2

Günter Schamel

BK A1.09

19:00 - 20:00 Office Hour

R- Financial and operations decision making - M2 - Management accounting

Paolo Perego

BK A1.09

19:00 - 20:00 Office Hour

R- Financial and operations decision making - M1 - Elements of corporate finance

Claudia Curi

Dienstag, 24 Sep

BZ E4.31

08:00 - 12:00 Exam

Machine Construction and Design

Carlo Gorla

BK A-1.02

08:30 - 10:30 Exam

EXAM Financial and operations decision making - M2 - Management accounting E-2

Claudia Curi
Paolo Perego

09:00 - 18:00 Workshop

INTENSIVSPRACHKURSE (keine Aktivitäten)

09:00 - 18:00 Additional Activity

Corsi di lingua obbligatori - Centro linguistico

BZ E4.11

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Laura Cont

BZ E4.12

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Sabine Christine Stricker

BZ E4.20

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Daniel Gallo

BZ E4.23

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Jessica Munter

BZ A3.17

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A2.1-A2.2

Alessandra Basile

BZ C2.02

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Matthias Probst

BZ E4.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Renate Koroschetz
Brigitte Widmann

BZ A3.16

09:00 - 13:00 Language Course

English A2.1-A2.2

Silvia Montanari

BZ E2.20

09:00 - 13:00 Language Course

English C1.1-C1.2

Mary Elisabeth Adams

BZ C3.06

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Teresa Anna Pellegrino

BZ C4.01

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Mimma Diaco

BZ A3.15

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A2.1-A2.2

Alberta Battisti

BZ D0.02

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Anastasia Polina Cobet

BZ D0.03

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Anastasia Polina Cobet

BZ E3.31

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Clemence Marcela Ahlig

BZ E2.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b

Cristina Algranati

BZ E5.21

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b

Valentina Adami

BZ E5.22

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.2a-B2.2b

Nicola Vuokko Ingham

BZ C2.06

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Clara Piovaccari

BZ A2.16

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b

Claudia Bellumori

BX A1.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2 BX

Renate Kaute

BX A1.11

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

Silvia Capponi

BX A1.06

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b BX

Angelika Fuchs

BX A1.05

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

BZ E5.20

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Sarah Sailer

BZ F0.03

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Kerstin Eisert

BZ E3.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Vemke Arnhold

BZ F0.01

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Marjan Asgari

BZ A3.18

09:00 - 13:00 Language Course

English B1.1a-B1.1b-B1.2a

Peter James Brannick

BZ E3.11

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Kim Anne Barchi

BZ E3.12

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Alfonso Merello Astigarraga

BZ A2.15

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano B1.1a-B1.1b-B1.2a

Maurizio Sarcoli

BZ A2.17

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b-B2.2a

Annalisa Iannelli

BX A1.36

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Arndt Gerhard Kassel

BX A2.01

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Scott Alan Stuart

BX A2.15

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a BX

Marcus Köhler

BZ D1.01

09:00 - 13:00 Exam

Silviculture and grassland management

Giovanni Peratoner
Giustino Tonon
Maurizio Ventura

BZ D1.02

09:00 - 13:00 Exam

Sustainable development of mountain areas

Gesa Busch
Christian Fischer
Hans Karl Wytrzens

BK A1.03

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv B2.1a – B2.1b – B2.2a

Dietmar Engelbert Heinrich

BK A1.04

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv September A1.1 – A1.2

Sarah Josefine Jacqueline Fahrländer

BK A1.02

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Italiano intensivo B2.1a - B2.1b - B2.2a

Antonella Cipriani

BK A1.07

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Italiano intensivo settembre A1.1 – A1.2

Marco Bistacchia

BK A2.02

09:00 - 13:00 Lecture

TSE English intensive course September B2.1a – B2.1b – B2.2a

Maria Chiara Rusca

BZ A5.18

09:00 - 13:00 Exam

Fermentations as tools for making traditional and innovative foods and beverages

Marco Gobbetti

BZ C1.01

09:30 Exam

History and Criticism of Film and Audiovisual Media - oral

German A. Duarte

BZ E2.23

10:00 - 12:00 Exam

E3-Seminars in Data and Knowledge Engineering

Werner Nutt

BZ D1.03

10:00 - 12:00 Exam

E2-Verification and Validation (EMSE-VV-8) / Software Reliability and Testing

Barbara Russo

BZ E2.31

10:00 - 13:00 Exam

Project development and management

Hans Karl Wytrzens

BZ E3.20A+B

10:00 - 13:00 Exam

Project development and management

Hans Karl Wytrzens

BZ E5.10a

10:30 - 12:30 Office Hour

27066 Metodi e principi della statisticaM1 (stat.del settore pubblico)

Francesca Marta Lilja Di Lascio

BK A2.09

10:30 - 12:30 Exam

EXAM Financial and operations decision making - M1 - Elements of corporate finance E-2

Claudia Curi
Paolo Perego

BZ C4.05

14:00 Exam

Information Design

Lisa Borgenheimer

BK A1.09

14:00 - 15:00 Office Hour

R- Financial and operations decision making - M2 - Management accounting

Paolo Perego

BK A1.09

14:00 - 15:00 Office Hour

R- Financial and operations decision making - M1 - Elements of corporate finance

Claudia Curi

BZ E2.07

14:00 - 16:00 Office Hour

27032 Econometrics

Francesco Ravazzolo

BZ E2.07

14:00 - 16:00 Office Hour

27077 Econometrics for PPE

Francesco Ravazzolo

BZ D0.03

14:00 - 16:00 Exercise

27401_ Prep course Economic Policy

Mirco Tonin

BZ D1.02

14:00 - 16:00 Exam

Exam3-25344 Euro Project Management_OPT

Hans Karl Wytrzens

BZ E4.11

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Laura Cont

BZ E4.12

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Sabine Christine Stricker

BZ E4.20

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Daniel Gallo

BZ E4.23

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Nadia Munter

BZ A3.17

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A2.1-A2.2

Alessandra Basile

BZ C2.02

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Matthias Probst

BZ E4.22

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Renate Koroschetz
Brigitte Widmann

BZ A3.16

14:00 - 18:00 Language Course

English A2.1-A2.2

Silvia Montanari

BZ E2.20

14:00 - 18:00 Language Course

English C1.1-C1.2

Mary Elisabeth Adams

BZ C3.06

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Teresa Anna Pellegrino

BZ C4.01

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Mimma Diaco

BZ A3.15

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A2.1-A2.2

Alberta Battisti

BZ D0.02

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Anastasia Polina Cobet

BZ E3.31

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Clemence Marcela Ahlig

BZ E2.22

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b

Petra Sandri

BZ E5.21

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b

Valentina Adami

BZ E5.22

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.2a-B2.2b

Nicola Vuokko Ingham

BZ C2.06

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Clara Piovaccari

BZ A2.16

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b

Claudia Bellumori

BX A1.22

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2 BX

Renate Kaute

BX A1.11

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

Silvia Capponi

BX A1.06

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b BX

Angelika Fuchs

BX A1.05

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

BZ E5.20

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Iris Gasser

BZ F0.03

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Kerstin Eisert

BZ E3.22

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Vemke Arnhold

BZ F0.01

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Marjan Asgari

BZ A3.18

14:00 - 18:00 Language Course

English B1.1a-B1.1b-B1.2a

Peter James Brannick

BZ E3.11

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Kim Anne Barchi

BZ E3.12

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Alfonso Merello Astigarraga

BZ A2.15

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano B1.1a-B1.1b-B1.2a

Maurizio Sarcoli

BZ A2.17

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b-B2.2a

Annalisa Iannelli

BX A1.36

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Arndt Gerhard Kassel

BX A2.01

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Scott Alan Stuart

BX A2.15

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a BX

Marcus Köhler

BK A1.03

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv B2.1a – B2.1b – B2.2a

Dietmar Engelbert Heinrich

BK A1.04

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv September A1.1 – A1.2

Sarah Josefine Jacqueline Fahrländer

BK A1.02

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Italiano intensivo B2.1a - B2.1b - B2.2a

Antonella Cipriani

BK A1.07

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Italiano intensivo settembre A1.1 – A1.2

Marco Bistacchia

BK A2.02

14:00 - 18:00 Lecture

TSE English intensive course September B2.1a – B2.1b – B2.2a

Maria Chiara Rusca

BZ E3.08

15:00 - 16:00 Office Hour

27115_Diritto contrattuale

Laura Valle

BZ E4.08

15:00 - 17:00 Office Hour

25420 M2 Industrial Economics

Federico Boffa

BX A1.50

15:00 - 17:00 Exam

EXAM: Psicologia dello sviluppo e pedagogica 2 - approfondimenti tematici - 2. Master SFP

Antonella Brighi
Sofia Cramerotti
Massimo Turrini

BX A1.50

15:00 - 17:00 Exam

EXAM: Psicologia dell'etá evolutiva - 1. Master SFP non rimodulato (debito; codice: 11309)

Antonella Brighi

BZ E3.02

16:00 - 17:00 Office Hour

27056 Diritto dell'economia

Stefano Lombardo

BZ D1.01

16:00 - 18:00 Exam

E4-27165 Wine Economics

Günter Schamel

BZ D0.03

16:00 - 18:00 Exercise

27401_ Prep course Economic Policy

Alessandro Fedele

BZ D1.01

16:00 - 18:00 Exam

Exam2 27200 Environmental and Resource Economics

Eberhard Feess
Günter Schamel

BZ E3.02

17:00 - 18:00 Office Hour

27193 Diritto bancario e finanziario

Stefano Lombardo

Mittwoch, 25 Sep

BZ K3.07

08:00 - 12:00 Exam

Mobile Robotics

Karl Dietrich von Ellenrieder

BZ K3.07

08:00 - 12:00 Exam

Automatic Control

Karl Dietrich von Ellenrieder

BZ E3.20A+B

08:00 - 12:00 Exam

Geomatics and landscape planning

Lukas Egarter Vigl
Davide Geneletti

BZ D1.02

08:00 - 12:00 Exam

Industrieanlagen und Arbeitssicherheit

Patrick Dallasega

BZ E3.20A+B

08:00 - 12:00 Exam

Advanced geomatics and environmental impact assessment

Andrea Antonello
Davide Geneletti

09:00 - 18:00 Workshop

INTENSIVSPRACHKURSE (keine Aktivitäten)

University of Trento

09:00 - 12:00 Exam

Environmental Fluid Mechanics / Hydropower Plants

Maurizio Righetti
Marco Toffolon

BZ E4.11

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Laura Cont

BZ E4.12

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Sabine Christine Stricker

BZ E4.20

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Daniel Gallo

BZ E4.23

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Jessica Munter

09:00 - 18:00 Additional Activity

Corsi di lingua obbligatori - Centro linguistico

BZ A3.17

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A2.1-A2.2

Alessandra Basile

BZ C2.02

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Matthias Probst

BZ E4.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Renate Koroschetz
Brigitte Widmann

BZ A3.16

09:00 - 13:00 Language Course

English A2.1-A2.2

Silvia Montanari

BZ E2.20

09:00 - 13:00 Language Course

English C1.1-C1.2

Mary Elisabeth Adams

BZ C3.06

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Teresa Anna Pellegrino

BZ C4.01

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Mimma Diaco

BZ A3.15

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A2.1-A2.2

Alberta Battisti

BZ D0.02

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Anastasia Polina Cobet

BZ E3.31

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Clemence Marcela Ahlig

BZ E2.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b

Cristina Algranati

BZ E5.21

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b

Valentina Adami

BZ E5.22

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.2a-B2.2b

Nicola Vuokko Ingham

BZ C2.06

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Clara Piovaccari

BZ A2.16

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b

Claudia Bellumori

BX A1.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2 BX

Renate Kaute

BX A1.11

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

Silvia Capponi

BX A1.06

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b BX

Angelika Fuchs

BX A1.05

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

BZ E5.20

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Sarah Sailer

BZ F0.03

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Kerstin Eisert

BZ E3.22

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Vemke Arnhold

BZ F0.01

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Marjan Asgari

BZ A3.18

09:00 - 13:00 Language Course

English B1.1a-B1.1b-B1.2a

Peter James Brannick

BZ E3.11

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Kim Anne Barchi

BZ E3.12

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Alfonso Merello Astigarraga

BZ A2.15

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano B1.1a-B1.1b-B1.2a

Maurizio Sarcoli

BZ A2.17

09:00 - 13:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b-B2.2a

Annalisa Iannelli

BX A1.36

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Arndt Gerhard Kassel

BX A2.01

09:00 - 13:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Scott Alan Stuart

BX A2.15

09:00 - 13:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a BX

Marcus Köhler

BK A1.03

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv B2.1a – B2.1b – B2.2a

Dietmar Engelbert Heinrich

BK A1.04

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv September A1.1 – A1.2

Sarah Josefine Jacqueline Fahrländer

BK A1.02

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Italiano intensivo B2.1a - B2.1b - B2.2a

Antonella Cipriani

BK A1.07

09:00 - 13:00 Lecture

TSE Italiano intensivo settembre A1.1 – A1.2

Marco Bistacchia

BK A2.02

09:00 - 13:00 Lecture

TSE English intensive course September B2.1a – B2.1b – B2.2a

Maria Chiara Rusca

BZ E4.31

09:30 - 12:30 Exam

Advanced Materials for Energy Engineering

Paolo Scardi

BZ C4.05

10:00 Exam

Web & Media Design

Matteo Maria Moretti

BZ E5.02

10:00 - 11:00 Office Hour

Review exam_PG_Diritto industriale e dei contratti bancari e finanziari

Paolo Giudici

BZ C2.01

10:00 - 12:00 Exam

E2-Web and Internet Engineering

Markus Zanker

BZ C2.01

10:00 - 12:00 Exam

E3-Internet and Mobile Services

Andrea Alexander Janes

BZ E4.08

10:00 - 12:00 Office Hour

Exam review 27173_Economics / Economia dell’Innovazione

Federico Boffa

BX A1.50

10:00 - 13:00 Exam

EXAM: L'interazione in classe

Heidrun Demo
Daniela Veronesi

BK A1.10

10:30 - 12:30 Office Hour

R- Marketing Research: Methods and Tools

Serena Volo

BK A2.08

10:30 - 12:30 Exam

EXAM Gestione e pianificazione degli eventi E-2

Linda Osti

BX A1.34

12:00 Exam

EXAM: Geografia e didattica della geografia - 5. Master SFP

Péter Bagoly-Simó
Mauro Marchetti

BZ D0.01

13:30 - 17:00 Exam

Exam 2-practice 27006 Information Systems and Data Management

Andrea Molinari

BZ A3.18

14:00 - 18:00 Language Course

English B1.1a-B1.1b-B1.2a

Peter James Brannick

BZ E3.11

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Kim Anne Barchi

BZ E3.12

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a

Alfonso Merello Astigarraga

BZ A2.15

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano B1.1a-B1.1b-B1.2a

Maurizio Sarcoli

BZ A2.17

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b-B2.2a

Annalisa Iannelli

BX A1.36

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Arndt Gerhard Kassel

BX A2.01

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b-B2.2a BX

Scott Alan Stuart

BX A2.15

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a BX

Marcus Köhler

BK A1.03

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv B2.1a – B2.1b – B2.2a

Dietmar Engelbert Heinrich

BK A1.04

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Deutsch Intensiv September A1.1 – A1.2

Sarah Josefine Jacqueline Fahrländer

BK A1.02

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Italiano intensivo B2.1a - B2.1b - B2.2a

Antonella Cipriani

BK A1.07

14:00 - 18:00 Lecture

TSE Italiano intensivo settembre A1.1 – A1.2

Marco Bistacchia

BK A2.02

14:00 - 18:00 Lecture

TSE English intensive course September B2.1a – B2.1b – B2.2a

Maria Chiara Rusca

BZ D1.02

14:00 - 16:00 Exam

Exam3 27055 Statistica per SES

Francesca Marta Lilja Di Lascio
Enrico Foscolo

BK A2.02

14:00 - 16:00 Exam

EXAM International Tourism Management E-3

Linda Osti

BZ D1.01

14:00 - 16:00 Exam

Exam2_27169_M1 + M2 Diritto regionale e delle autonomie

Monica Rosini

BZ E3.20A+B

14:00 - 17:00 Exam

Agricultural Economics, Policy and Agrarrecht

Christian Fischer
Georg Miribung

BZ E4.11

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Laura Cont

BZ E4.12

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Sabine Christine Stricker

BZ E4.20

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Daniel Gallo

BZ E4.23

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2

Nadia Munter

BZ A3.17

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A2.1-A2.2

Alessandra Basile

BZ A4.15

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Renate Koroschetz
Brigitte Widmann

BZ C2.02

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch C1.1-C1.2

Matthias Probst

BZ A3.16

14:00 - 18:00 Language Course

English A2.1-A2.2

Silvia Montanari

BZ E2.20

14:00 - 18:00 Language Course

English C1.1-C1.2

Mary Elisabeth Adams

BZ C3.06

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Teresa Anna Pellegrino

BZ C4.01

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Mimma Diaco

BZ A3.15

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A2.1-A2.2

Alberta Battisti

BZ D0.02

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Anastasia Polina Cobet

BZ E3.31

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b

Clemence Marcela Ahlig

BZ E2.22

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b

Petra Sandri

BZ E5.21

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.1a-B2.1b

Valentina Adami

BZ E5.22

14:00 - 18:00 Language Course

English B2.2a-B2.2b

Nicola Vuokko Ingham

BZ C2.06

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano A1.1-A1.2

Clara Piovaccari

BZ A2.16

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano B2.1a-B2.1b

Claudia Bellumori

BX A1.22

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch A1.1-A1.2 BX

Renate Kaute

BX A1.11

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

Silvia Capponi

BX A1.06

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.2a-B2.2b BX

Angelika Fuchs

BX A1.05

14:00 - 18:00 Language Course

Italiano C1.1-C1.2 BX

BZ E5.20

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Iris Gasser

BZ F0.03

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B1.1a-B1.1b-B1.2a

Kerstin Eisert

BZ E3.22

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Vemke Arnhold

BZ F0.01

14:00 - 18:00 Language Course

Deutsch B2.1a-B2.1b-B2.2a

Marjan Asgari

BZ D0.03

15:00 - 17:00 Exercise

27401_ Prep course Economic Policy

Mirco Tonin

BK A1.09

16:00 - 17:00 Office Hour

R- Diritto economico applicato

Stefano Lombardo

BZ A5.18

17:00 - 18:00 Exam

Exam3-scritto-27076-Informatica applicata e comunicazione nella pubbl. amm.

Andrea Molinari

BZ A5.18

18:00 - 20:00 Exam

Exam3 pratica-27076-Informatica applicata e comunicazione nella pubbl. amm.

Andrea Molinari

Feedback / Infoanfrage